Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Byty v roce 2013 zlevní

Ceny dvou a více pokojových bytů budou podle názorů odborníků v roce 2013 klesat, a to až o čtyři procenta. Prognózu realitních makléřů zveřejnil ve čtvrtek Tomáš Skolek ze společnosti Lesensky.

Důvody poklesu cen větších bytů jsou v ekonomické recesi, kdy lidé kvůli úspoře preferují malé byty. Poptávku po bydlení však z části zachraňují historicky minimální úrokové sazby hypoték. Lidé platí na měsíčních splátkách za středně velký byt v průměru o 2 500 Kč méně než před třemi lety.

V uplynulých čtyřech letech postihl propad cen všechny kategorie bytů. Nemovitosti byly na svém cenovém vrcholu na podzim roku 2008, kdy v USA splaskla bublina na realitním trhu. Od finanční krize klesala poptávka po vlastním bydlení kvůli ekonomické nejistotě domácností. K propadu poptávky přispěly také vysoké rizikové přirážky hypotečních bank, poučených krizí ve světě. Na samotný pokles cen nemovitostí pak měly vliv i úrokové sazby v ekonomice, které v současnosti udržuje Česká národní banka na hodnotě 0,05 %.

„Časy před finanční krizí, kdy růst cen nemovitostí výrazně převyšoval inflaci, jsou na velmi dlouhou dobu minulostí. Byty, stejně tak jako téměř každé aktivum investičního charakteru, jsou díky extrémně nízkým úrokovým sazbám předražené. Růst jejich cen je sice možný, pouze však bavíme-li se o růstu nominálním," uvedl Jaroslav Brychta, hlavní analytik investiční společnosti X-Trade Brokers. „Pokles reálných cen nemovitostí může dále pokračovat a jejich předpokládané oživení se odkládá do roku 2014," potvrdila ve své prosincové prezentaci pro konferenci Očekávaný vývoj realitního trhu a developerských projektů v ČR a na Slovensku Eva Zamrazilová, členka bankovní rady České národní banky.

Hlavním tvůrcem ceny nemovitostí je poptávka a nabídka na trhu s bydlením. Na snižování poptávky, a tedy i cen, má vliv již několik roků trvající ekonomická recese. Jedinou výraznou stimulací pro slabou poptávku jsou ceny úvěrů na bydlení. Nebýt levných úvěrů, meziroční pokles cen by byl u všech kategorií bytů ještě razantnější. „Jsou to především rekordně nízké sazby hypotečních úvěrů, které pozvedly v roce 2012 poptávku po nemovitostech. Za byt o hodnotě 2,5 milionu Kč platila domácnost před 3 lety měsíčně 12 500 Kč, nyní se se splátkou hypotéky běžně dostane pod 10 000 Kč. Hypotéky by měly být velmi levné i po celý rok 2013," komentoval situaci Jan Kruntorád, předseda představenstva společnosti Gepard Finance, která se zabývá poradenstvím v oblasti hypotečních úvěrů.

Témata:  bydlení

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

17. dubna 2024 12:14

Za dobu našeho členství v EU vzrostlo bohatství průměrného Čecha o více než 40 procent

Od vstupu do Evropské unie (EU) nám vzrostl reálný HDP v přepočtu na obyvatele o více než 40 %, a to z 480 tisíc korun v roce 2004 na 675 tisíc korun v roce 2023. Průměrná spotřeba domácností vzrostla o 22 %, tedy z 248,5 tisíce korun v roce 2004 na 302 tisíc korun v roce 2023. Pokud by Česko nebylo součástí EU, dařilo by se nám ekonomicky hůře. HDP v přepočtu na obyvatele za loňský rok by bylo o pětinu nižší (o 130 tisíc korun) a spotřeba domácností by se snížila o třetinu (o 100 tisíc korun).

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku. Při rozhodování mezi nájemním bydlením a pořízením vlastní nemovitosti na hypotéku většina lidí srovnává výši tržního nájemného s měsíční splátkou hypotéky. Která z částek je aktuálně vyšší?