Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prodáváte nemovitost? Skryté vady vás mohou přijít draho!

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Do pěti let od prodeje domu nebo bytu se může na původního majitele obrátit nový vlastník nemovitosti, který zjistí, že daná stavba vykazuje závažné vady. Ty nebyly při prodeji zřejmé a nový majitel je potřebuje řešit.

Může se jednat například o opravu statiky či hydroizolace z důvodu špatně provedených stavebních prací, a to v souhrnu za statisíce. Často se stává, že o těchto problémech původní majitel ani nevěděl, přesto za ně dle zákona odpovídá a musí je zaplatit.

Mezi prodávajícími i kupujícími je hluboce zakořeněný omyl, že domy se nereklamují a pokud ano, pak do půl roku od prodeje. „Lhůta je podle nového občanského zákoníku pětiletá a termín přitom začíná běžet ode dne zápisu do katastru nemovitostí“ upozorňuje advokátka Bohdana Hejduková, spolupracující s portálem ReklamaceDomu.cz. Pokud se během této doby přijde na nějakou skrytou vadu, má nový majitel nárok na její odstranění nebo na slevu z kupní ceny.

Hrozba žaloby

Je zapotřebí dodat, že důkazní břemeno leží na straně kupujícího. Ten je povinen prokázat, že vada stavby naplňuje znaky skryté vady a existovala již v době převzetí stavby kupujícím. To nejspíš v případě narušené statiky nebude až takový problém. „Jestliže se kupujícímu podaří tato fakta prokázat a nedomluví se s prodávajícím mimosoudní cestou, pak se skutečně může obrátit se svým nárokem na soud. A ze své vlastní praxe vím, že podobných případů v poslední době přibývá.“ Konstatuje Hejduková.

Odpovědnost prodávajícího za vady

Domy a byty jsou nyní u nás v kurzu, kupují se nové i staré a prodávají se za rekordně vysoké částky. Kupující se často bojí, aby jim dům či byt nevyfouknul někdo jiný, takže se nakonec uchylují i k relativně zbrklému nákupu.

„Emoce, touha po vlastním bydlení, kterého je momentálně na trhu nedostatek nebo jen potřeba bydlet pak způsobují, že lidé kupují doslova vše, co jim realitní trh nabídne. Bohužel často i s technickými vadami, které pak novým majitelům způsobují nejen řadu nepříjemností, ale navíc je stojí i spoustu peněz.“ varuje potenciální zájemce o koupi nemovitosti tisková mluvčí portálu ReklamaceDomu Kateřina Procházková a dodává, že technické vady nejsou jen doménou starších domů či bytů, ale trpí jimi i novostavby.

Původní majitelé si však většinou ani neuvědomují, že by na vady měli transparentně upozornit a v ideálním případě je všechny vyjmenovat v kupní smlouvě. „Pokud to totiž neudělají, může po nich nový majitel požadovat kompenzaci za opravy. A ty obvykle nejsou zrovna zanedbatelné.“ Upozorňuje na odpovědnost prodávajícího advokátka Bohdana Hejduková.

Zlevňují si bydlení o statisíce

Díky špatně sepsaným smlouvám se na našem trhu dá v podstatě zlevnit jakákoliv nemovitost a to i o podstatnou sumu. Částky přitom nejsou nikterak zanedbatelné, nejčastěji se jedná řádově o statisíce, což je s ohledem na investice do následných oprav odpovídající obnos. „Nové vlastníky už totiž nebaví doplácet na to, že jim původní majitelé zatajili skutečný stav domu ve snaze vydělat na něm co nejvíce a začínají se těmto praktikám aktivně bránit. Neváhají se přitom obracet i na soudy a vyhrávají.“ Dodává Bohdana Hejduková.

Podle Kateřiny Procházkové se tento trend v poslední době stupňuje. Lidé se více zajímají o svá práva a uplatňují je, což je dobře. Ještě před nedávnem by napadlo reklamovat nemovitost málokoho, a pokud ano, pak především novostavbu u developera. „Nicméně odpovědnost za vadu domu či bytu nese i soukromý majitel a v případě odhalení skrytých vad není proto problém požadovat výraznou slevu i ze starší nemovitosti.“ Uzavírá Procházková.

Témata:  nemovitosti bydlení reklamace

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

17. dubna 2024 12:14

Za dobu našeho členství v EU vzrostlo bohatství průměrného Čecha o více než 40 procent

Od vstupu do Evropské unie (EU) nám vzrostl reálný HDP v přepočtu na obyvatele o více než 40 %, a to z 480 tisíc korun v roce 2004 na 675 tisíc korun v roce 2023. Průměrná spotřeba domácností vzrostla o 22 %, tedy z 248,5 tisíce korun v roce 2004 na 302 tisíc korun v roce 2023. Pokud by Česko nebylo součástí EU, dařilo by se nám ekonomicky hůře. HDP v přepočtu na obyvatele za loňský rok by bylo o pětinu nižší (o 130 tisíc korun) a spotřeba domácností by se snížila o třetinu (o 100 tisíc korun).

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku. Při rozhodování mezi nájemním bydlením a pořízením vlastní nemovitosti na hypotéku většina lidí srovnává výši tržního nájemného s měsíční splátkou hypotéky. Která z částek je aktuálně vyšší?