Začínáme s investicemi do zlata. Co je potřeba na začátku vědět?

PR článek - Zlato je cenný kov, který je již po staletí spjatý s mnoha odvětvími lidské činnosti. Velkému zájmu se těší i mezi investory, investice do zlata je považována za bezpečné uložení finančních prostředků zejména v případě finanční krize.

Začínáme s investicemi do zlata. Co je potřeba do začátku vědět?
reklama

V tomto článku si povíme vše, co byste měli o zlatu a investicích do něj vědět a jak na zlato očima investora pohlížet.

Proč je zlato mezi investory populární?

Zlato bylo po staletí používáno jako platidlo. Postupně bylo využíváno v podobě zlatých mincí, později sloužilo jako podkladové aktivum hlavních světových měn. Například hodnota amerického dolaru byla v určitém poměru pevně vázána na hodnotu zlata a v tomto poměru byla za zlato směnitelná.

Zlata je konečné množství

Dnes již tato pevná vazba mezi světovými měnami a zlatem neexistuje a cena mezi zlatem a světovými měnami prochází neustálým vývojem. Prakticky všechny světové měny jsou inflační – centrální banky „tisknou“ nové peníze a jejich objem v ekonomice roste. Množství zlata na Zemi je však považováno za omezené. Přestože stále probíhá těžba nového zlata v dolech po celém světě, očekává se, že zásoby budou jednou vyčerpány, zatímco poptávka po zlatě bude nadále existovat. Z důvodu omezené nabídky a teoreticky neomezené poptávky lze očekávat, že cena zlata dlouhodobě poroste. Právě tento fakt dělá ze zlata ideální investiční nástroj.

Aktivní poptávka napříč obory

Hlavní část světové poptávky po zlatě tvoří v současné době šperkařství. Pro dekoraci a vyjádření společenského postavení je zlato díky svému vzhledu lidstvem využíváno od nepaměti. Není překvapením, že i dnes je tento způsob využití zlata dominantní, přestože hlavní podíl poptávky v tomto směru dnes tvoří asijské země.

Teprve na druhém místě je poptávka po fyzickém zlatě za účelem investice – tedy za účelem výroby či nákupu zlatých mincí, medailí a cihel. Zlato se ale využívá i v kosmetice, zubním průmyslu a díky vodivosti je využíváno i v elektronice.

Cena zlata dlouhodobě roste, vyvažuje rizikové investice

Zlato je jedním z nejstarších finančních aktiv. Poměrně detailně byl proto studován vývoj jeho ceny za různých ekonomických situací. Tím se pro investory stává méně rizikové, je předvídatelné. Z toho důvodu u většiny investorů slouží pro diverzifikaci portfolia a zajištění proti ztrátám zejména v době krize. Během nejistoty na světových trzích totiž cena zlata zpravidla roste.

Formy investice do zlata

Investice do zlata dnes už zdaleka nepředstavuje jen pořízení kovového odlitku, existuje hned několik dalších způsobů, jak do zlata investovat. Každý způsob má své výhody i negativa.

Fyzicky vlastněné investiční zlato

Většina investorů, kteří ještě nemají s investováním do zlata zkušenosti, si představuje pod pojmem investování do zlata právě fyzický nákup tohoto cenného kovu, ať už jde o mince, medaile, či cihličky.

Realita je ovšem taková, že zejména v případě malých a středních investorů má investice přímo do zlata ve fyzické podobě mnoho nevýhod. V první řadě výrobci a prodejci mincí a cihel do ceny promítají i své výrobní náklady a obchodní marži, cena výrobků tak často neodráží cenu zlata, připlácíte i za samotný výrobek. Z pohledu investice do zlata jako komodity jde o nevýhodný krok.

Nákladné je i samotné skladování fyzického zlata. Větší množství kovu je vhodné skladovat v bezpečnostní schránce v bance, což však vyvolává náklady, které je nutné při investování do zlata zohlednit.

Problematický může být i prodej fyzického zlata, zejména pokud prodáváte v tíživé situaci, může být těžké zlato rychle prodat za tržní hodnotu, k prodeji se navíc mohou vázat náklady na inzerci či dopravu. Realitou je i nedůvěra kupujících a nezbytné ověření pravosti zlata při těchto prodejích.

Výhodou je naopak to, že zlato fyzicky vlastníte, v případě nebývalé finanční krize by se pravděpodobně fyzické vlastnění kovu ukázalo jako velmi prozíravý krok.

CFD kontrakty

CFD kontrakty přesně kopírují cenu zlata na finančních trzích. Bez nutnosti zlato fyzicky vlastnit a skladovat můžete vydělávat na růstu jeho hodnoty či spekulovat na pokles ceny. CFD představují způsob, jak do zlata poměrně jednoduše investovat, a to i v malých částkách. Žádný cenný kov ale reálně nevlastníte.

Akcie firem z oboru

Dalším velmi oblíbeným způsobem investování do zlata je nákup akcií firem z oboru. Nejčastěji jde o firmy, které zlato těží a prodávají. Hodnota těchto firem logicky kolísá s cenou zlata. Protože náklady na těžbu jsou poměrně stálé, ve chvíli, kdy cena zlata vzroste, dosahují těžařské firmy velkých zisků.

Ačkoli v tomto případě nevlastníte fyzické zlato, stáváte se majiteli malé části konkrétní společnosti, kromě kapitálového zhodnocení tak často máte nárok také na dividendu – tedy v podstatě podíl na zisku společnosti. Výhodou je, že veřejně obchodovatelné akcie firem velmi snadno koupíte i prodáte.

ETF fondy

ETF fondy představují další nepřímý způsob investice do zlata, kdy zlato sice fyzicky nevlastníte, avšak vlastníte aktivum navázané na cenu kovu. ETF fondů existuje celá řada, ačkoli jejich hodnota je navázána na zlato, může jít o různé způsoby.

Některé ETF fondy například mohou samy nakupovat fyzické zlato. Jiné vlastní akcie těžařských firem. Prověřte si proto, jaká aktiva daný fond vlastní a jaká je jeho strategie. I v případě ETF fondů je výhodou vysoká likvidita titulu.

Jak nejsnáze investovat do zlata?

Pokud chcete začít investovat do zlata, nejlepším způsobem je investování na finančních trzích prostřednictvím tzv. online brokera. Ten má dnes podobu internetové či mobilní aplikace, prostřednictvím níž na trzích dáváte pokyny k nákupu nebo prodeji určitého aktiva – ať už jde o CFD kontrakty, ETF, nebo jednotlivé akciové tituly.

Založení účtu u brokera je otázkou několika minut, obvykle je zdarma. Brokerů je v České republice celá řada, projděte si tedy jejich srovnání a vyberte si toho nejlepšího dle svých potřeb. Nejčastěji se liší počtem nabízeních finančních trhů a velikostí poplatků.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky