Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tempo zdražování hypoték patří u nás k jednomu z nejrychlejších v EU

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Zájem o hypotéky byl tento rok zatím enormní. Oproti minulým letům se velmi slibně vyvíjela poptávka po úvěrech na bydlení už od samého začátku roku. Absolutní rekord v historii Česka padl v březnu, kdy si lidé podle statistiky hypoindex.cz sjednali za jediný měsíc hypoteční úvěry v celkovém objemu 44,7 miliardy korun. Za první čtvrtletí se objem poskytnutých hypoték vyšplhal na téměř 100 miliard korun. Letos se očekává, že by mohlo být uzavřeno až 400 mld./rok, loni to pro představu bylo cca 254 mld. Jedná se tedy o obrovský nárůst.

Úrokové sazby budou pravděpodobně stoupat

V červnu se zvedly úrokové sazby. Budou se stále zvedat? „Určitě ano, banky mají naplněné plány a nemají motivaci poskytovat hypotéky levně, protože nadále trvá extrémní zájem, kdy jsou banky zahlcené a klienti podávají nové a nové žádosti o hypoteční úvěry. Když prodají hypotéku za rostoucí procenta, chybí motivace zlevňovat,“ říká finanční specialistka Veronika Hegrová z Hyponamiru.cz.

Tempo zdražování hypoték patří v ČR k jednom z nejrychlejších v EU. Cenu ale vždy určuje poptávka – pokud je u nás aktuálně stále enormní zájem o hypoteční financování, a k tomu se přidává nedostatek nemovitostí nebo jejich extrémně vysoká cena, tak se jedná o ideální recept na zdražování.

Na hypotéku se čeká i dva měsíce

Nápor žádostí o hypotéky dal bankám pořádně zabrat. Doba vyřízení se prodloužila na dvojnásobek a zájemci o úvěr na bydlení si mnohdy museli počkat i dva měsíce. První půlrok byl tedy velmi náročný jak pro žadatele o hypotéku, kteří potřebovali rychle vyřídit hypotéku, tak banky i nezávislé zprostředkovatele hypoték.

Je dobré vyčkávat s hypotékou do dalšího roku?

„Mnoho lidí stále vyčkává s pořízením hypotéky, protože nejsou zajímavé nemovitosti ke koupi. Myslím si, že vyčkávat nemá velký smysl (ani z hlediska nabídky nemovitostí, ani z hlediska poklesu úrokových sazeb), protože pokud bydlí člověk v nájmu, rok až dva strávené v nájemním bydlení mu vymažou úsporu na úrokové sazbě, kterou může klient získat např. až v roce 2023. Navíc je otázka, kdy sazby padnou znovu na úrokové dno (kolem 1,5 %), to může trvat i několik let, říká Veronika Hegrová z Hyponamiru.cz.

„Domnívám se, že bude nadále zdražovat a další měsíce budou ve znamení ochlazení zájmu o hypotéku, tj. pocítíme nasycenost trhu (může upadat poptávka o hypoteční úvěry a celý trh může registrovat snížený zájem o hypoteční financování). Vyhrají ti připravení jít online, inovativním a zajímavým způsobem pro klienty, protože digitalizace a onlinizace trhu je nevyhnutelná,“ dodává Veronika Hegrová.

Témata:  hypotéky bydlení

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 22:13

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty

KOMENTÁŘ Martina Pleštila, ředitele úseku investic, Broker Trust - Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli jen ve fondech kolektivního investování vloženo přes 938 miliard korun, což bylo meziročně o nevídaných 25 procent více. Jak při investování efektivně snižovat riziko ztráty? Podívejte se na šest praktických tipů.

Zdroj: MoneyMAG.cz

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.