Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Růst sazeb ČNB je nesystémové opatření, pro firmy znamená velké potíže

Česká národní banka
Česká národní banka
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Růst sazeb České národní banky (ČNB) o 0,75 procentního bodu je podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) nesystémové až nekompetentní opatření. Místo podpory exportu tento krok posílí dovoz ze zahraničí. České firmy se potýkají se stoupajícími cenami vstupů a nedostatkem materiálů, čelí tlaku na zvyšování mezd. Finanční rezervy přitom použily na vyrovnání se s následky pandemie koronaviru. Opatření ČNB tak podnikatelé vnímají jako jejich pokutování za snahu odvrátit následky krize. AMSP to dnes uvedla v tiskové zprávě.

Aktuální růst sazeb ČNB firmám podle AMSP výrazně zvýší náklady na úroky. "Jde o nejvyšší šokový skok od devadesátých let," uvedla asociace. Exportující společnost, která má úvěr deset milionů korun bance za rok zaplatí kvůli tomuto rozhodnutí navíc 75.000 korun. O čím menší firmu se bude jednat, tím větší problém bude podle AMSP mít. "V první řadě to odnesou firmy, samozřejmě i středního charakteru, které nemají možnost čerpat úvěry v eurech," řekl místopředseda představenstva AMSP Libor Musil.

Zdražení se bude podle asociace týkat i půjček ze záručního programu COVID III, který měl živnostníkům a podnikům s až 500 zaměstnanci pomoci dostat se z koronavirové krize.

AMSP navíc očekává posílení kurzu koruny, což bude pro české exportéry znamenat další snížení ziskovosti výroby a dopad na peněžní tok firem. Platí to podle AMSP přitom i pro nepřímé exportéry, tedy společnosti, které dodávají nadnárodním podnikům na českém území, ale platby přijímají v euru. Budou tedy nuceny si snížit marže.

Bankovní rada ČNB základní úrokovou sazbu ve čtvrtek zvýšila na 1,5 procenta. Naposledy bankovní rada zvýšila základní sazbu jedním krokem o více než 0,5 procentního bodu v roce 1997. Důvodem růstu sazeb je podle ekonomů především rostoucí inflace, která v srpnu překonala čtyři procenta. Do konce roku by podle ekonomů mohla základní úroková sazba stoupnout až na dvě procenta.

Témata:  Česká národní banka (ČNB) úrokové sazby

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 17:29

Bezpečnostní problémy společnosti Boeing přetrvávají. Akcie od začátku roku ztratily třetinu své hodnoty

Společnost Boeing (BA), největší světový výrobce letecké techniky, je opět pod drobnohledem veřejnosti kvůli nedávnému incidentu, kdy se za letu oddělil kryt motoru, což vedlo k nouzovému přistání. Tento incident se přidává k řadě bezpečnostních problémů, kterým společnost čelí, včetně lednového incidentu s oddělením dveří, k němuž došlo jen několik dní před vypršením dohody s ministerstvem spravedlnosti. Pokud úřady zjistí porušení dohody, může Boeing čelit znovuotevření smrtelných případů z let 2018 a 2019.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.