Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Refinancování hypoték bude letos bolet. Splátky se zvýší i o několik tisíc korun

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Hypoteční úvěr je běh na dlouhou trať, který je rozdělen do několika úseků. Tím jsou různé fixace, které si klient může zvolit. Při sjednávání hypotéky dojde i k volbě fixace. Není na místě se radovat, když jsou sazby zrovna v tu dobu velmi nízko. Po uplynutí fixačního období, se karta může obrátit. O tom se přesvědčí právě lidé, kteří letos refinancují nebo refixují své hypotéky.

Rozdíl mezi refinancováním a refixací je v tom, že při refixaci měníte jen fixaci a nikoliv banku. Většinou se ale jakákoliv změna fixace obecně nazývá refinancování. „Každopádně člověk, který si vzal hypotéku na 3,5 milionu korun, s délkou splatnosti 30 let v roce 2016 při úrokové sazbě dvě procenta měl splátku 13 000 korun měsíčně. Při pětileté fixaci by za současných podmínek refinancoval za úrokovou sazbu 4,5 procenta, což by jeho měsíční splátku zvedlo o 4 000 korun,“ vypočítává Jakub Veverka, hlavní ekonom Videobydleni.cz.

„Pozitivní prim v této otázce hraje zvýšení průměrné mzdy za stejné období o cca 36 procent. Dále, pokud by došlo k nesplácení hypotéky a byla by realizována zástava ze strany banky, prodávaná nemovitost by zcela jistě měla o desítky procent vyšší hodnotu,“ dodává Jakub Veverka. V případě prodeje by klient tedy dostal víc peněz, než za kolik danou nemovitost koupil.

Pětileté fixace táhnou

Nejoblíbenější jsou dlouhodobě pětileté a tříleté fixace. I když v době nízkých sazeb lidé holdovali i sedmiletým, osmiletým a víceletým fixacím. Sazby byly totiž tak výhodné, že se delší fixace vyplatily.

„Další varianta člověka, který čerpal hypotéku ve výši 3,5 milionu korun se splatností 30 let v roce 2018 při úrokové sazbě tři procenta a pětiletém fixu, měl splátku ve výši 14 800 korun měsíčně. Pokud by tento člověk refinancoval svou hypotéku v roce 2022, dostane nabídku od banky pravděpodobně kolem 5 procent, což by splátku takové hypotéky posunulo na 18 500 korun,“ uvádí Veverka.

Je jasné, že lidé si při refinancování hypotéky letos za splátku úvěru připlatí. Ale po uplynutí další fixace, třeba za pět let, může být zase všechno jinak a sazby mohou být nízko. Splátka hypotéky se pak zase sníží.

Témata:  hypotéky bydlení

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.