Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Koruna prvně od začátku pandemie prolomila hranici 25,50 za euro. Čechům zlevní dovolené

CZK
CZK
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Komentář Lukáše Kovandy: Koruna vůči euru zpevnila v úterý před půlnocí středoevropského času pod úroveň 25,50. Ocitla se tak na nejsilnější hodnotě vůči jednotné evropské měně od začátku pandemie, konkrétně od 10. března 2020.

České měně pomohla úterní nová data k tuzemské inflaci. Ta v dubnu vykázala úroveň 3,1 procenta v meziročním vyjádření. Trh přitom počítal ve střední hodnotě analytických odhadů s růstem cen čítajícím jen 2,7 procenta, zatímco Česká národní banka předpokládala v aktuální prognóze inflaci 2,9 procenta.  

Výraznější než očekávaný růst spotřebitelských cen zvyšuje pravděpodobnost, že centrální banka bude muset v následujících měsících a čtvrtletích přistoupit k razantnějšímu utahování měnových šroubů. Trh nyní sází na to, že do konce příštího roku by mohla základní sazba ČNB činit 1,5, nebo dokonce 1,75 procenta. Vyšší úročení zatraktivňuje korunu v porovnání s eurem, neboť investoři, kteří v korunových aktivech ukládají své prostředky je zhodnotí výrazněji, než když je budou držet v eurových aktivech.  

K nárůstu inflace a inflačních očekávání dochází celosvětově, nejen v ČR. Například úterní nárůst cen průmyslových výrobců v Číně zásadně přispěl k následnému globálnímu výprodeji akcií. Akciím, zejména pak takzvaným růstovým titulům, mezi něž se řadí četné technologické akcie, vyhlídka vyšší inflace nesvědčí.  

Silnější koruna je ale dobrou zprávou třeba pro Čechy, kteří se chystají na zahraniční dovolenou, protože ji budou mít díky pevnější měně levnější. 

Témata:  CZK

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.