Kolik stojí naše zdraví? Lidé platí stále více

Výdaje na zdravotní péči v Česku rostou a tento růst už třetí rok v řadě nabírá větší obrátky. V roce 2018 dosáhly úrovně 430,9 mld. Kč a meziročně se tak zvýšily o 11 %. Největší podíl na nárůstu mají výdaje zdravotních pojišťoven a výdaje ze státního rozpočtu.

Ilustrační fotografie
reklama

Česko patří mezi státy, kde je zdravotní péče financovaná především prostřednictvím povinného zdravotního pojištění. „V roce 2018 zdravotní pojišťovny financovaly dvě třetiny veškeré zdravotní péče v Česku. Meziročně jejich výdaje vzrostly o 32 miliard korun na rekordních 284 miliard. Na tomto nárůstu se nejvíce podílely výdaje za ambulantní léčebnou péči, které se zvýšily o 23 %,“ upozorňuje Helena Chodounská, vedoucí oddělení statistiky vzdělávání, zdravotnictví, kultury a sociálního zabezpečení ČSÚ. Jen za ambulantní péči u specialistů zaplatily zdravotní pojišťovny částku o třetinu vyšší než v předchozím roce, tedy celkem 55,2 mld. Kč. Rostoucí výdaje pojišťoven byly významně ovlivněny změnami úhrad právě v oblasti specializované ambulantní péče.

Celkem 18 % výdajů na zdravotní péči, 78 mld. Kč, šlo z veřejných rozpočtů. Většina pocházela ze státního rozpočtu a jen malá část z rozpočtů krajů nebo obcí. Ze státního rozpočtu je hrazena hlavně dlouhodobá péče ve formě lůžkové péče či peněžitých dávek.

Soukromé zdroje financování zdravotní péče reprezentují v českém prostředí hlavně domácnosti, které v roce 2018 zaplatily 58 mld. Kč, tedy 13 % celkových výdajů na zdravotní péči, ze svých vlastních zdrojů. „Polovina výdajů na zdraví z kapes domácností padne na léky. Za doplatky na léky na recept zaplatili lidé v roce 2018 přes 12 miliard a za volně prodejné léky skoro 16 miliard korun. Meziročně tak výdaje českých domácností za léky stouply o 8,4 %  a každý obyvatel tak v průměru za léky zaplatil 2 611 korun,“ uvádí Vladimíra Kalnická z oddělení statistiky vzdělávání, zdravotnictví, kultury a sociálního zabezpečení ČSÚ. Skoro třetinu výdajů na zdraví, 18 mld. Kč, pak lidé zaplatí v ambulancích, především u zubařů.

V roce 2018 výdaje na zdraví rostly rychleji než HDP a jejich podíl se tak zvýšil na 8,1 %, tedy na hodnotu z roku 2014. „Výdaje na zdravotní péči v České republice ve vztahu k jejímu HDP patří v rámci zemí EU dlouhodobě k těm nižším. V roce 2017 dosáhl průměr za země EU28
u tohoto ukazatele hodnoty 9,8 % HDP a Česká republika se umístila na pomyslném žebříčku zemí na 17. místě za Bulharskem a Řeckem,“ říká Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Podrobné informace o výdajích na léky, na dlouhodobou péči nebo výdajích pojišťoven podle léčených diagnóz přináší nová publikace ČSÚ.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky