Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Google dostal v Koreji pokutu za zneužití dominantního postavení na trhu

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Americká společnost Google dostala od jihokorejského antimonopolního úřadu (KFTC) pokutu 207 miliard wonů (3,8 miliardy Kč) za zneužití dominantního postavení na trhu s operačním systémem pro mobilní přístroje. Google, který je součástí technologické skupiny Alphabet, se hodlá proti pokutě odvolat, uvedla dnes agentura Reuters. Úřad vyšetřoval Google kvůli podezření, že firma bránila místním výrobců chytrých telefonů, aby si uzpůsobili operační systém Android.

Pokuta je pro Google v Jižní Koreji další ranou. Na začátku tohoto měsíce totiž parlament schválil návrh zákona, který zakazuje velkým provozovatelům obchodů s aplikacemi, jako je Google, nutit vývojáře softwaru používat jejich platební systémy. Fakticky tak brání tomu, aby vývojáři museli platit provize z nákupů v aplikacích.

Google podle KFTC Google omezil hospodářskou soutěž, když požadoval, aby výrobci chytrých telefonů při podpisu smluv s Googlem týkajících se licencí pro obchody s aplikacemi dodržovali stanovenou dohodu. Podle ní nesměli výrobci instalovat do svých zařízení upravené verze Androidu, což pomohlo Googlu upevnit si dominantní postavení na trhu s mobilními operačními systémy. Stanovená pokuta je devátou nejvyšší, jakou zatím úřad vyměřil.

Google uvedl, že rozhodnutí ignoruje výhody, které nabízí kompatibilita systému Android s jinými programy. Hodlá se proto proti pokutě odvolat.

Témata:  Google pokuty

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.