Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Úrokové sazby u půjček: Co je ovlivňuje a jak je snížit?

Úrokové sazby u půjček: Co je ovlivňuje a jak je snížit?
Úrokové sazby u půjček: Co je ovlivňuje a jak je snížit?
Foto: stockphotosecrets.com

Každý, kdo si sjednává úvěr, chce získat od banky co nejnižší úrokovou sazbu. Jak ale toho docílit? Co vlastně výši úroku ovlivňuje a jakou roli v tom hraje roční procentní sazba nákladů? (pr článek)

Úroková sazba spolu se všemi poplatky napoví, kolik vás půjčka bude stát. Její výši není možné tak lehko ovlivnit, odvíjí se totiž hned od několika faktorů.

Banky si navzájem nekonkurují, a tak nabízí obdobné úroky

Výše úrokové sazby závisí na mnoha faktorech, mezi které patří například:

ekonomika, poptávka, konkurence.

Bude-li žadatelů o půjčku více a více, nebudou mít banky potřebu úrokové sazby upravovat směrem dolů. Stejně tak pokud bude na finančním trhu jen minimální konkurence a pokud budou banky nabízet úvěry s obdobnými podmínkami. Stačí ale, aby jedna banka přišla s výrazně výhodnější nabídkou, a začnou se úrokové sazby snižovat i u dalších finančních ústavů.

Hypotéky jsou levnější než půjčky bez registru

Dalšími faktory, které ovlivňují výši úvěru, jsou:

typ půjčky, výše půjčky.

Jestliže si sjednáváte půjčku účelovou, dočkáte se nižších sazeb než ti, kteří mají zájem o neúčelový úvěr. Obecně mezi levné půjčky se řadí hypotéky, úvěry ze stavebního spoření a překlenovací úvěry. Ty nabízí sazby kolem 2 až 4 %. Vyšší úroky od 4 do 10 % poté čekejte u klasických spotřebitelských půjček.

Nejdražší je kontokorent, úvěry z kreditní karty, půjčky bez registru a bez dokládání příjmů nebo rychlé půjčky, které sice snadněji získáte, avšak za benevolentnější podmínky zaplatíte vysokými úroky.

Kromě druhu půjčky ovlivňuje výši úrokové sazby i suma, kterou si půjčíte. Čím vyšší úvěr a dobu splatnosti si sjednáte, tím nižší úroku se dočkáte.

Zastavená nemovitost a ručitel zvyšují bonitu

Rozhodujícím faktorem je v neposlední řadě i bonita klienta. Šanci na nižší úrok má ten, kdo má dostatečný příjem a není zadlužený. Navíc velkou roli hraje také zaměstnání. Pracujete-li na dobu neurčitou, není důvod, proč byste se měli brzy dostat do neschopnosti splácet, což se promítne i na nižší sazbě. U lidí, kteří pracují na dobu určitou nebo na živnostenský list, je riziko vyšší, a tak musí očekávat vyšší úrok.

Pakliže byste si chtěli bonitu zvýšit a tím tak dosáhnout na lepší podmínky pro splácení, je zapotřebí:

přizvat spolužadatele či ručitele, dát bance do zástavy nemovitost. A co ovlivňuje výši RPSN?

Roční procentní sazbu nákladů ovlivňuje úrok, jehož výše závisí na mnoha již zmíněných faktorech. Kromě toho se ale RPSN odvíjí od poplatků, které souvisí:

se sjednáním půjčky, se správou úvěru, s vedením úvěrového účtu, s převodem peněžních prostředků, s pojištěním schopnosti splácet.

Součástí roční procentní sazby nákladů je totiž nejen samotná úroková sazba, ale i veškeré poplatky.

Témata:  půjčky PR článek

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 22:13

Minimální mzda dál poroste. Ministerstvo řeklo, jaký má cíl

Minimální mzda má od začátku letošního roku novou výši, od ledna se zvýšila o více než tisíc korun. Ministerstvo práce a sociálních věcí má navíc stanovený jasný cíl ohledně dalšího navyšování nejnižšího výdělku v nadcházejících letech. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.