Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Největší surový diamant na světě může ztratit část své velikosti. Důvod je prostý

Největší surový diamant na světě může ztratit část své velikosti
Největší surový diamant na světě může ztratit část své velikosti
Foto: Sotheby’s

Odborníci na diamantový průmysl oslovení agenturou Reuters uvádí, že Lesedi La Rona, největší existující nezpracovaný diamant, musí být rozřezán a opracován, aby našel svého kupce. Takto získá na hodnotě, i když ztratí nemalou část své původní váhy. Surový kámen nebyl před rokem vydražen, protože nejvyšší nabídka (61 milionů dolarů, tehdy 1,46 miliardy korun) nepřesáhla minimální prodejní cenu 70 milionů dolarů (přibližně 1,7 miliardy korun).

Má velikost tenisového míčku, váží 1 109 karátů (221,8 gramu) a je světovým unikátem. V současné době se totiž na světě nevyskytuje větší nezpracovaný diamant, který člověk vyzdvihl ze zemského povrchu. Těžařská společnost Lucara Diamond ho vytěžila v listopadu 2015 v Botswaně. V červenci 2016 se ale nenašel kupec, který by byl za Lesedi La Rona ochoten ve veřejné dražbě zaplatit alespoň 70 milionů dolarů.

Pro kupce bude atraktivnější ve vybroušené formě

Podle předních odborníků oslovených agenturou Reuters teď diamant s velkou pravděpodobností čeká broušení a leštění, které může trvat i více jak jeden rok. „Zpracování takto velkého kamene je dost riskantní záležitostí a není divu, že z něj má velká část potencionálních zájemců velký respekt. Jednoduše nechtějí brát rizika zpracování na sebe.

Diamant je sice nejtvrdší nerost na světě, ale zároveň je taky velmi štěpný. Nikdy s jistotou předem nevíte, zda se vám při zpracování nerozdělí na více menších kusů. Například výsledkem zpracování historicky největšího surového diamantu Cullinan je devět menších diamantů,“ uvádí Alojz Ryšavý, klenotník a majitel ALO diamonds, který s diamanty na světových burzách obchoduje již více jak 20 let. Ke zpracování diamantů dodává: „Řezání, broušení a leštění diamantů je opravdu mistrovským uměním, jehož nejvyšší kvalitu na světě zajišťuje jen několik uznávaných diamantových center. Proto je pro budoucího majitele lepší vlastnit již vybroušený precizní diamant i přes to, že kvůli zpracování ztratil třeba až polovinu své původní velikosti.“ Podle odborníků je velmi pravděpodobné, že z Lesedi La Rona vznikne několik menších vybroušených diamantů, které budou ve finální fázi zasazeny do investičních šperků.

Témata:  diamanty ALO diamonds

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 17:29

Bezpečnostní problémy společnosti Boeing přetrvávají. Akcie od začátku roku ztratily třetinu své hodnoty

Společnost Boeing (BA), největší světový výrobce letecké techniky, je opět pod drobnohledem veřejnosti kvůli nedávnému incidentu, kdy se za letu oddělil kryt motoru, což vedlo k nouzovému přistání. Tento incident se přidává k řadě bezpečnostních problémů, kterým společnost čelí, včetně lednového incidentu s oddělením dveří, k němuž došlo jen několik dní před vypršením dohody s ministerstvem spravedlnosti. Pokud úřady zjistí porušení dohody, může Boeing čelit znovuotevření smrtelných případů z let 2018 a 2019.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.