Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Levné hypotéky nejsou zadarmo. Co banky požadují?

Levné hypotéky nejsou zadarmo. Co banky požadují?

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Hypoteční úrokové sazby nyní klesly až na 2,5 procenta a podle expertů jsou na dvacetiletém minimu. Nízký úrok však bývá spojený s povinností otevřít si konto ve stejné bance a s její pojišťovnou uzavřít až dvě pojistky, a to už něco stojí. V pondělním vydání o tom informují Lidové noviny (LN).

Nové konto musí být takzvaně aktivním účtem. To znamená, že nejméně jednou měsíčně musí na účet přijít peníze, u České spořitelny minimálně ve výši 1,3 splátky hypotéky, a nejméně třikrát měsíčně se z konta musí peníze čerpat. Každá taková operace stojí v rámci Spořitelny šest korun, z jiné banky do Spořitelny 40 korun. Pojištění majetku nebo životní pojištění může ročně dosahovat, v závislosti na rozsahu, i více než deset tisíc korun. Za dvacet let trvání hypotéky tak člověk zaplatí čtvrt milionu korun navíc.

Některé banky zavádějí i dotované hypotéky. Mají sazbu o 0,3 procentního bodu nižší, avšak za podmínky, že člověk celých dvacet let zůstane stejné bance věrný. Pokud by například po patnácti letech splácení chtěl přejít k jiné bance, dotovaný úrok by musel zaplatit. Při dvoumilionové hypotéce na třicet let to dělá pět tisíc korun. O žádné z těchto podmínek se reklamy nezmiňují a při dotazech se jimi pracovníci také nechlubí. Člověk je najde drobným písmem a úředním jazykem až na smlouvě, kterou by měl podepsat. Přesto letos objem nových hypoték mimořádně roste. Podle odhadu odborníků poskytnou letos banky nové úvěry za 110 až 115 miliard korun. To je o třetinu více než loni. V roce 2012 se očekává další růst na 120 miliard korun.

Témata:  hypotéky

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 12:03

16. dubna 2024 11:39

Předpověď počasí na noc a středu 17. dubna

Mezi tlakovou níží nad východní Evropou a tlakovou výší nad východním Atlantikem k nám bude nadále proudit studený a vlhčí vzduch od severozápadu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.