Šéf OECD Gurría: Éra bankovního tajemství je u konce

Éra bankovního tajemství je podle šéfa Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Angela Gurríi u konce. Informovala o tom v noci na pátek agentura AFP.

reklama

"Éra bankovního tajemství je pryč," uvedl ve čtvrtek podle agentury AFP Gurría ve své zprávě před lídry skupiny nejvyspělejších zemí světa G20 v úvodní den dvoudenního summitu skupiny G20 ve francouzském Cannes.
 
"Nyní už nebude dlouho možné skrýt majetek nebo příjmy, aniž byste riskovali odhalení," řekl dále Gurría v rámci podpory snah o eliminování bankovního tajemství.
 
Tyto snahy byly zahájeny ve větší míře v roce 2009 v důsledku globální finanční krize. Od té doby to podle informací z 20 zemí přineslo zhruba 14 miliard eur dodatečných daňových příjmů.
 
Mezinárodní finanční instituce odhadují, že rozvojové země mohou mít z daňových úniků ztráty ve výši zhruba 200 až 400 miliard dolarů ročně.
 
Společné odhodlání skoncovat s daňovými úniky tak podle Gurii pomohlo k jejich zamezování. To podle zprávy OECD zlepšilo spravedlnost daňového systému, protože většina z dodatečných příjmů byla zajištěna od bohatých občanů snažících se vyhnout placení daní.
 
"V době, kdy řada vlád požaduje od svých občanů, aby přijali vyšší daně a omezení veřejných služeb, je důležité, aby každý platil svůj podíl," upozornil Gurria.
 
Daňové a právní donucovací orgány se potřebují pro zlepšení spolupráce v boji proti nedovolené finanční činnosti spojit účinně, ale potřebují k tomuto úsilí i více zdrojů.
 
Podle OECD se všichni lídři skupiny G20 dohodly na mnohostranné Úmluvě o boji proti daňovým únikům.
 
"Učinili jsme velký krok kupředu směrem ke zlepšení globální spolupráce v daňové oblasti," dodal Gurría.

Témata: banky

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky