Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zisky českých bank klesly v prvním čtvrtletí o stovky miliónů

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Zisky největších českých bank České spořitelny a Komerční banky v prvním čtvrtletí klesly o 7,9%, respektive 16,3%. Rakouské Erste Group, která vlastní Českou spořitelnu, však zisky vzrostly.

České spořitelně klesl čistý zisk o 7,9% na 3,4 miliardy korun. Za pokles může snížený čistý zisk z obchodních operací, které byly v loňském roce extrémně vysoké. Česká spořitelna je největší tuzemskou bankou podle počtu klientů.

Čistý zisk z obchodních operací klesl oproti stejnému období v roce 2015 o 46,8% na 0,6 miliardy korun. Banka však ztrátu kompenzovala navýšením zisku z operací s cizími měnami. Informace zveřejnila banka v tiskové zprávě.

Zvýšil se objem klientských úvěrů, který se zvýšil o 6,5% na 574,3 miliardy korun. Snížily se však provozní náklady. "A to navzdory rostoucím nákladům na informační technologie ve spojení s pokračující digitalizací banky a rostoucím požadavkům bankovní regulace," uvedla banka.

Komerční banka, která je třetí největší bankou v České republice, také zaznamenala pokles čistých zisků o 16,3% na 2,9 miliardy korun. U ní však za pokles můžou povinné odvody do Fondu řešení krize a Fondu pojištění vkladů. "Náklady na riziko byly o 106 procent vyšší oproti velmi nízké úrovni prvního čtvrtletí roku 2015,"řekl pro ČTK tiskový mluvčí banky Michal Teubner.

Také jim se zvýšil počet klientských úvěrů a to o 7%. Vzrostl jim i počet klientů na 1,648 miliónu.

Pokles čistého zisku českých bank však není věc neočekávaná. Analytik J&T Banky Milan Lávička pro ČTK odhadoval propad dokonce o 24 procent.

Zahraničním bankám se však daří lépe. Rakouská Erste Group, které patří mimo České spořitelny banky v Rakousku, Rumunsku, Maďarsku, Chorvatsku, Srbsku a na Slovensku, vzrostl čistý zisk o 1,3 miliardy korun na 274,7 miliardy korun. Bankám vzrostl zisk z klientských úvěrů.

Témata:  banky CZK

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.