Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pozor na padělané bankovky. Jejich počet stoupá

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: ČNB

Celkem bylo v roce 2014 na území České republiky zadrženo 2 398 kusů padělaných a pozměněných českých bankovek a mincí různých nominálních hodnot a vzorů, o 353 kusů více než v roce 2013. Jejich hodnota představovala 2, 221 mil. Kč. Většinou se jednalo o falzifikáty nevalné kvality.

„Kvalita českých bankovek a jejich ochranných prvků je vysoká. Není tedy překvapující, že většina padělků je pro občany na první pohled snadno rozpoznatelná. Vysoká bezpečnost našich platidel navíc zásadně ztěžuje činnost padělatelům,“ uvedl člen bankovní rady České národní banky Lubomír Lízal.

Nejčastěji padělanými jsou dlouhodobě bankovky 1 000 Kč a 500 Kč. Tyto nominální hodnoty představují 63 % ze všech zadržených. Ve srovnání s rokem 2013 lze navíc pozorovat vyšší podíl padělaných bankovek v hodnotě 100 a 200 Kč, který činil 24 % (14 % v roce 2013). Nejvíce padělků českých bankovek bylo zadrženo tradičně v Praze, a to 1 028 kusů.

„V porovnání s předchozími roky se kvalita padělků nezměnila. Na škále nebezpečnosti jsou prakticky všechny padělky našich bankovek hodnoceny jako méně zdařilé nebo neumělé. Takové falzifikáty nenesou zpravidla žádná nebo pouze jednoduchá napodobení ochranných prvků. Větší pozornost je však potřeba věnovat cizím bankovkám. Jednak se u nich častěji vyskytují zdařilé padělky a navíc mají běžní spotřebitelé menší povědomí o bezpečnostních prvcích cizoměnových bankovek,“ dodal Lubomír Lízal.

Počet padělaných a pozměněných českých bankovek je však v porovnání s počtem bankovek v oběhu i nadále zanedbatelný.

V roce 2014 bylo na území České republiky zadrženo 3 063 kusů padělků zahraničních platidel, což bylo o 1 978 více než v roce 2013. Jejich hodnota v přepočtu podle kurzovního lístku ze dne 31. 12. 2014 činila něco málo přes 10 milionů Kč.

Témata:  CZK Peníze padělky

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 12:03

16. dubna 2024 10:45

Jak na mimosoudní řešení sporů

K obchodnímu styku mezi spotřebiteli a podnikateli dochází nesčetněkrát denně. Není proto divu, že je mezi nimi také mnoho sporů. Některé se podaří urovnat domluvou, u jiných se však oboustranně přijatelného řešení dospět nepodaří. Jelikož se drtivá většina těchto sporů týká nízkých částek, soudní řešení sporů se kvůli soudním poplatkům a nákladům na advokátní služby často nevyplatí. Existuje však alternativní způsob řešení těchto sporů, kterého mohou spotřebitelé využít, jelikož je levnější a rychlejší.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty

KOMNETÁŘ Martina Pleštila, ředitele úseku investic, Broker Trust - Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli jen ve fondech kolektivního investování vloženo přes 938 miliard korun, což bylo meziročně o nevídaných 25 procent více. Jak při investování efektivně snižovat riziko ztráty? Podívejte se na šest praktických tipů.