Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bankéři ostrouhají. Zlaté padáky jsou minulostí!

Odměny bankéřů a jejich zlaté padáky budou od ledna příštího roku minulostí. Představitelé zemí evropské sedmadvacítky a zástupci Evropského parlamentu se totiž dohodli na jejich omezení.

V době, kdy si mnoho lidí utahuje opasky, ale šéfové a manažeři bank, kteří svými riskantními transakcemi mnohdy dostali finanční ústavy na kolena, si nechávají vyplácet vysoké odměny a astronomické odchodné, jsou trnem v oku veřejnosti už delší dobu.

Z nového nařízení vyplývá, že odměny bankéřů nebudou smět přesáhnout jejich základní mzdu. Jen ve výjimečných situacích budou moci banky svým špičkovým pracovníkům vyplatit odměnu ve výši dvojnásobku základního platu.

Omezení odměn je součástí širších změn v regulaci bankovního sektoru. Ty zahrnují rovněž větší požadavky na kapitál bank, které mají zajistit odolnost bankovního sektoru vůči případné budoucí krizi.

Proti omezení vystupovala především Velká Británie, která se obává odchodu velkých bank do jiných finančních center. Ovšem i v Británii Británii je veřejné mínění silně proti vysokým odměnám bankéřů.

Některé další banky tvrdí, že omezení odměn sníží jejich konkurenceschopnost. Obávají se, že zákazníci budou uskutečňovat obchody s americkými bankami, kterých se opatření nedotkne a vyplácejí stále vysoké odměny.

Témata:  banky zlatý padák

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.