Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zloději loni lidem ukradli z peněženek 589 milionů korun

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Na pozoru by se lidé měli mít nejen na veřejných venkovních prostranstvích či v obchodních centrech. Ta trápí i nájezdy organizovaných skupin

Střetnutí se zlodějem je nepříjemná zkušenost, kterou v loňském roce zažilo přes 33 tisíc lidí. Bohužel takovému setkání lze málokdy zabránit. Obezřetní by lidé měli zůstávat kdekoliv ve veřejných prostorách, zloději se nejčastěji zaměřují na peněženky, ale také osobní doklady, které lze snadno zneužít.

Přestože podle policejních statistik škody krádežemi meziročně mírně klesají, čísla při osobních krádežích v loňském roce dosáhly na alarmující číslo 589 milionů Kč. Nejhůře je na tom Praha, dále kraje Moravskoslezský, Ústecký, Středočeský a Jihomoravský. Naopak nejméně škod zloději napáchali ve Zlínském kraji a na Vysočině.

„Kromě venkovních prostranství, nádraží a dalších míst, kde je rušno a shlukuje se zde více lidí, se zloději zaměřují i na obchodní centra, kde jsou čísla krádeží také nemalá. Loni ostraha v námi svěřených obchodních centrech po celé ČR řešila na několik stovek případů, někdy to bylo i více událostí v rámci jednoho dne,“ prozrazuje Radek Škrabal, provozní ředitel SSI Group.

Kromě osobních krádeží se zloději ve vidině rychle získaných peněz zaměřují také na komerční objekty. Krádeže tak potrápily i majitele obchodů a restauračních zařízení, kteří za rok 2018 sečetli škody za více než 94 milionů korun.

„Některé velké obchodní jednotky zažívají mimo jiné i tzv. nájezdy, kdy škody dosáhnou i během jedné hodiny 80 až 100 tisíc Kč. Jedná se o vysoce organizované skupiny, které kradou na zakázku. Tyto zkušenosti vnímáme zejména u non-food sortimentu, například v oblasti módního zboží,“ doplňuje Radek Škrabal z SSI Group.

Celkový nárůst veškeré kriminality za rok 2018 oproti předchozímu roku pak zaznamenaly kraje Plzeňský a Liberecký. Naopak největší pokles kriminality zaznamenal Zlínský, Olomoucký a Jihočeský kraj.

Témata:  krádeže doklady Peníze

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 22:13

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty

KOMENTÁŘ Martina Pleštila, ředitele úseku investic, Broker Trust - Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli jen ve fondech kolektivního investování vloženo přes 938 miliard korun, což bylo meziročně o nevídaných 25 procent více. Jak při investování efektivně snižovat riziko ztráty? Podívejte se na šest praktických tipů.

Zdroj: MoneyMAG.cz

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.