Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lidé jsou nepoučitelní. Ženu napálil podvodník na seznamce, přišla o 2 miliony

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Třiačtyřicetiletá žena z Břeclavska přišla o dva miliony korun, postupně je poslala muži, se kterým se seznámila přes internet. Tvrdil jí, že potřebuje pomoct s převodem svého majetku, protože by ho na cestě z Ameriky do Japonska mohli přepadnout somálští piráti. Případem se zabývá policie. Na policejním webu to dnes uvedla mluvčí Kamila Haraštová. Na pozoru by se podle ní měli mít hlavně ti, kteří přes sociální sítě hledají lásku.

Žena se s dotyčným seznámila prostřednictvím internetové seznamky loni v prosinci, vydával se za lodního inženýra. "Při sdělování dojmů jí uvedl, že právě cestuje na lodi z Jižní Ameriky do Japonska, kde mohou posádku přepadnout somálští piráti, a proto nutně potřebuje odeslat své cennosti i finance do Evropy," uvedla mluvčí.

Žena souhlasila s tím, že peníze mohou být převedeny na její účet. A právě při této nabídce se podle policie stala zásadní chyba. "Muž svoji novou přítelkyni požádal o zaplacení nezbytných poplatků, které jsou s převodem spojené. Žena začala postupně odesílat do zahraničí peníze," uvedla mluvčí.

Muž následně ženu opakovaně kontaktoval s tím, že je potřeba uhradit ještě další a další peníze. A pak už podle policie následoval známý scénář - internetový přítel přestal komunikovat a žena pojala podezření, že něco není v pořádku. A nemýlila se, žádných cenností ani většího finančního obnosu se od lodního inženýra nedočkala.

"Zarážející je ovšem suma, o kterou díky své důvěřivosti přišla. Při sečtení odeslaných financí se ukázalo, že její internetový vztah ji stál více než dva miliony korun. Právě takovou částku odeslala na různá zahraniční konta," uvedla mluvčí.

Policie opětovně upozorňuje na rizika spojená s komunikací na sociálních sítích. Anonymita internetu umožňuje podvodníkům jednoduše vyhledávat potenciální oběti. "S obdobnými případy se policie potýká neustále. Pachatelé při komunikaci přesvědčují své nové známosti o tom, že jsou v tíživé životní situaci, a bohužel se jim to mnohdy podaří. Ostatně popsaná událost je toho důkazem," uvedla mluvčí.

Témata:  lidé ženy internet Peníze

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.