Zájem o roušky roste, stát má dle Hamáčka zásoby na několik týdnů

V Česku denní nárůst potvrzených případů koronaviru od pondělí roste, poslední tři dny se drží nad 200. V regionech, kde se nákaza více šíří, se proto znovu zavádí povinnost nosit roušky, například od pondělí v lékárnách nebo v čekárnách u lékaře v Praze. V celém Česku bude pak od soboty povinné nosit roušky na vnitřních akcích nad 100 lidí. Zájem o roušky tak znovu roste.

Jan Hamáček
reklama

Stát má podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) ve skladu v Opočínku zásoby ochranných pomůcek na několik týdnů. Ministerstvo zdravotnictví vyzvalo nemocnice, aby si udělaly zásoby aspoň na měsíc.

Ve skladu ministerstva vnitra jsou zásoby na šest týdnů, další jsou v jednotlivých organizacích pod příslušnými ministerstvy, sdělil dnes ČTK vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). "Není sice žádný krizový stav, samosprávy ale musí vědět, že je ve štychu nenecháme," vzkázal na twitteru Hamáček. Dodal, že "připraveni pomoct jsou i krizaři z ministerstva vnitra".

Vnitro na dotaz ČTK uvedlo, že má ve skladech 67,4 milionu roušek, 10,6 milionu respirátorů, 9,5 milionu ochranných rukavic, 595.000 ochranných brýlí, 522.000 ochranných obleků, 298.000 štítů, 265.000 filtrů P3, 28.000 masek CM-6 a 11.000 návleků na obuv. Očekává ještě zásilku 900.000 respirátorů. "Vybavenost je podstatně lepší, než byla na začátku krize na jaře. Nicméně gros ochranných prostředků musí zajistit Státní hmotné rezervy," řekl novinářům Hamáček. Prostředky jsou podle něj schopné pokrýt první týdny při distribuci stejným příjemcům v obdobných objemech jako během nouzového stavu, kdyby nastala druhá vlna pandemie v rozměrech jako na jaře.

Na počátku koronavirové krize Česko trpělo nedostatkem roušek i dalších ochranných pomůcek. Ministerstvo vnitra při centrálních nákupech koupilo ochranné pomůcky za 4,6 miliardy korun, ministerstvo zdravotnictví do skončení nouzového stavu 17. května koupilo pomůcky za 2,34 miliardy Kč.

Předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr dnes ČTK potvrdil informace, že správa nemá aktuálně v majetku ani jednu ochrannou zdravotní pomůcku, už dříve ale vypsala tendry na doplnění zásob. "SSHR dokončuje otevřená výběrová řízení. Má na vše nabídky, nyní je vyhodnocuje a během několika dní začíná nakupovat první produkty. V rámci SSHR se šlo maximálně transparentní cestou, předseda Švagr se drží přesně zákona a neztratil ani den," uvedl Havlíček. "V pondělí na vládě představíme všechny současné zásoby, rozpracované dodávky a otevřená výběrová řízení," dodal. Správa rezerv vypsala v polovině června tendry na dodání 11 typů ochranných pomůcek, například na respirátory typů FFP2 a FFP3, filtrů do respirátorů FFP3, roušek, ochranných brýlí či štítů. Před podpisem je podle Švagra první část.

Kromě SSHR vypsalo tendry na nákup ochranných pomůcek do rezerv také ministerstvo vnitra. Také ony jsou nyní ve fázi vyhodnocování. Ve skladech správy jsou pak podle Švagra zásoby z první vlny pandemie, patří ale ministerstvu zdravotnictví, do státních rezerv se tak nepočítají. "Veškeré naše zásoby byly vyčerpány v koronavirové krizi," dodal.

Zájem o nanovlákenné roušky a respirátory podle asociace jejich výrobců v posledním týdnu opět roste, větší zájem zaznamenaly podle informací ČTK i lékárny. "Nejvíce u nás nakupují lidé z rizikových skupin, lékaři a společnosti, které potřebují nadstandardně chránit své zaměstnance. Právě poptávka z firem se v posledních dnech zvyšuje," uvedla Lucie Konečná z e-shopu Nanospace.

V jednotlivých regionech Česka se koronavirus šíří rozdílně. Dříve kritické ohnisko na Karvinsku a Frýdecko-Místecku se zklidňuje, v posledních dnech přibylo nakažených v hlavním městě Praze. Šéfka pražských hygieniků Zdeňka Jágrová dnes novinářům sdělila, že situace v Praze není "úplně růžová", ale podle ní není žádný důvod podléhat stresům. Na plicní ventilaci je podle ní jeden pacient, většina pacientů je bez příznaků nebo s lehkými a většinou jsou nemocní mladí lidé. Asi u 40 procent nakažených nicméně podle ní není možné dohledat původ nákazy.

Právě to je důvod k rozšíření povinnosti nosit roušky na všechna zdravotnická zařízení. Povinnost nosit roušky při návštěvě zdravotnických a sociálních zařízení či lékáren zavedli ode dneška také v Libereckém a Ústeckém kraji. Například na Vysočině na Jihlavsku je nutné nosit roušky ve vnitřních veřejných prostorách, v MHD a ve zdravotnických zařízeních od 14. července. V jihlavském Alzheimercentru potvrdily testy onemocnění covidem-19 u 33 klientů a také u 13 zaměstnanců tohoto zařízení. Nemocnice v Kyjově, Břeclavi a Hodoníně zakazují kvůli koronaviru návštěvy, od pondělí se k nim přidá znojemská nemocnice.

Naopak v Moravskoslezském kraji se protiepidemická opatření uvolňují, stejně jako ve Středočeském kraji na Kutnohorsku. Středočeši ale po dnešním zasedání krajského krizového štábu dostali doporučení, aby si roušky nasazovali při cestování hromadnou dopravou.

Ve čtvrtek přibylo v Česku 235 prokázaných případů nákazy novým koronavirem. Bylo to o 11 méně než ve středu. Aktuálně se s nemocí covid-19 potýká 5154 lidí, nejvíc od začátku epidemie. Od začátku března se nakazilo 14.924 lidí, více než 9400 z nich se už uzdravilo. Dnes do statistik přibyly tři oběti.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky