Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Záhadný zápal plic v Číně začal zabíjet

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Záhadný zápal plic, který se objevil v centrální části Číny, má druhou oběť, oznámila dnes agentura AFP s odvoláním na místní úřady. Podle nich ve středu zemřel devětašedesátiletý muž ve městě Wu-chan, kde se nemoc poprvé projevila minulý měsíc.

Virus se začal v jedenáctimilionovém městě šířit v prosinci, nakazily se jím čtyři desítky lidí a jeden z nich, 61letý muž, se stal první obětí epidemie. Pacient, který již před nákazou trpěl četnými zdravotními problémy, zemřel před týdnem na selhání srdce.

Muž, který nemoci podlehl jako druhý, onemocněl 31. prosince a o pět dní později se jeho stav zhoršil, s těžkým zánětem srdečního svalu, selháváním ledvin a vážným postižením dalších orgánů, upřesnily úřady. Ze 41 pacientů zůstává pět ve vážném stavu.

Od 3. ledna nebyly ve Wu-chanu registrovány žádné další případy infekce a podle úřadů nic nenaznačuje tomu, že by se choroba přenášela z člověka na člověka. Nikdo ze 739 osob, které byly v blízkém kontaktu s pacienty, včetně lékařského personálu, se nenakazil.

Podle čínských úřadů virus šířící se ve Wu-chanu může u některých pacientů vést k velmi závažnému onemocnění. Koronaviry mohou způsobit běžné nemoci, jako je nachlazení, ale také smrtící choroby jako SARS či MERS. SARS, což je akutní respirační syndrom, se v letech 2002-2003 objevil v jižní Číně a zemřelo na něj v několika zemích a oblastech přes 700 lidí.

Témata:  Čína nemoc koronavirus

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy