Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vklad do katastru zdraží. Poplatek se zvýší na 2 000 korun

Katastrální úřad
Katastrální úřad
Foto: Radek Sycha, MoneyMAG.cz

Poplatek za vklad do katastru nemovitostí se pravděpodobně zvýší z nynější tisícikoruny na dvojnásobek. Schválila to dnes Sněmovna v takzvaném daňovém balíčku, který především zvyšuje spotřební daně z lihu a tabákových výrobků. Vláda návrh na zvýšení poplatku obhajuje inflací nebo vyššími administrativními náklady. Podle ministerstva zemědělství vyšší náklady souvisí s ochranou majitelů nemovitostí před podvodnými převody.

"V případě správních poplatků za přijetí návrhu na zahájení řízení o povolení vkladu do katastru nemovitostí došlo jak k nemalému nárůstu inflace od jejich posledního zvyšování před více než sedmi lety, tak k navýšení nákladů spojených s řízením o vkladu, a to mj. v souvislosti s rekodifikací soukromého práva, která nabyla účinnosti 1. ledna 2014," uvedla vláda v důvodové zprávě.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) později při sněmovních interpelacích řekla, že zvýšení poplatku bylo dlouhodobým požadavkem Českého úřadu zeměměřického a katastrálního. Úřad podle ní chtěl ještě vyšší navýšení.

Poslanci Věra Kovářová (STAN), Mikuláš Ferječník (Piráti) a Jan Bartošek (KDU-ČSL) sice navrhovali, aby poplatek zůstal zachován, sněmovní většina ale jejich návrh odmítla. Vládní návrh na zvýšení některých daní dostane nyní k projednání Senát. Není vyloučeno, že ho vrátí Sněmovně zpět.

Zvýšení poplatku naposledy schvalovala Sněmovna v roce 2011, kdy vzrostl z tehdejších 500 korun na dvojnásobek. Tehdejší ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS) zdůvodňoval zvýšení tím, že kompenzuje inflaci od roku 1994, kdy byl tento poplatek stanoven. "Bylo by zřejmě vhodné zvýšit tento poplatek i více," řekl tehdy.

"Je také vhodné připomenout, že nemovitost si lidé nekupují tak často, aby bylo nutné mít obavy z dopadu tohoto poplatku na občany nebo podnikatele, a platí se v souvislosti s obchody, kdy kupní cena se počítá ve statisících či milionech, takže tento poplatek představuje v porovnání s realitní transakcí jen nepatrný výdaj," argumentoval ministr Fuksa v roce 2011.

Témata:  Katastr nemovitostí poplatky

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 12:03

16. dubna 2024 10:45

Jak na mimosoudní řešení sporů

K obchodnímu styku mezi spotřebiteli a podnikateli dochází nesčetněkrát denně. Není proto divu, že je mezi nimi také mnoho sporů. Některé se podaří urovnat domluvou, u jiných se však oboustranně přijatelného řešení dospět nepodaří. Jelikož se drtivá většina těchto sporů týká nízkých částek, soudní řešení sporů se kvůli soudním poplatkům a nákladům na advokátní služby často nevyplatí. Existuje však alternativní způsob řešení těchto sporů, kterého mohou spotřebitelé využít, jelikož je levnější a rychlejší.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy