Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Česku vznikne síť ukrajinských jednotřídek pro děti uprchlíků z Ukrajiny

Škola, ilustrační fotografie
Škola, ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

V Česku vznikne síť škol pro uprchlíky z Ukrajiny, kde budou učit pedagogové z Ukrajiny v jejich rodném jazyce. Projekt Ukrajinské jednotřídky připravilo Velvyslanectví Ukrajiny ve spolupráci s Nadačním fondem Děti Ukrajiny a emeritním rektorem Univerzity Karlovy Tomášem Zimou za podpory ministerstva školství v ČR. Zástupci projektu ho dnes představili novinářům.

Počítají s distribucí ukrajinských učebnic do vybraných škol. Uprchlíci budou moct registrovat své děti na webu www.detiukrajiny.cz, kde se do projektu budou moct přihlásit i učitelé z Ukrajiny. První tři jednotřídky se otevřou v pondělí, jedna v Praze a dvě v Brně.

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) uvedl, že vláda nyní počítá s tím, že do ČR může přijít až půl milionu lidí z Ukrajiny. Situace se podle něj bude měnit každým dnem. V současnosti jsou v Česku přibližně stovky ukrajinských dětí, které kvůli válce opustily svou zemi, odhadl. Ministerstvo podle něj počítá s tím, že některé děti z Ukrajiny se zařadí i rovnou do českých škol. Úřad jim dnes datovou schránkou rozeslal návod, jak mají ukrajinské žáky integrovat, uvedl.

Podle ministerského webu školy rovněž dostaly příručku, kterou připravil Národní ústav duševního zdraví a která jim má pomoci v době katastrof předcházet konfliktům ve třídách a při péči o duševní zdraví žáků. Gazdík školy také informoval o speciálním portálu, kde najdou k problematice Ukrajiny potřebné informace, včetně metodik a kontaktů.

"Projekt (ukrajinských jednotřídek) nepůjde ihned rozšířit na celé území, ale je to jeden ze směrů, který je pro děti velmi vhodný a dobrý," řekl Gazdík. Pro děti uprchlíků je podle něj důležité, aby se jim nyní bezprostředně po útěku z jejich země věnovali lidé, kteří hovoří jejich jazykem a kterým ony rozumí. Podobně se vyjádřil i ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis. Řada ukrajinských dětí má podle něj v důsledku války psychické problémy.

Podle Zimy by ukrajinské jednotřídky měly postupně vznikat především ve velkých městech a krajských městech, kde bude nejvíce uprchlíků. V Praze se otevře v pondělí první ukrajinská jednotřídka v 1. slovanském gymnáziu v Praze 1. Zima předpokládá, že do ní bude chodit asi 20 dětí. V Brně se otevřou jednotřídky pro Ukrajince ve dvou základních školách, a to ZŠ Cacovická a ZŠ Údolní. Zima doplnil, že zástupci projektu jsou v kontaktu s odborníky z pedagogických fakult, školami i krajskými úřady a předpokládají, že počet otevřených jednotřídek postupně poroste a pomoc nabídne i řada dobrovolníků.

"Máme zajištěný transport učebních textů ze západní Ukrajiny," uvedl. Vznikají podle něj vedle toho i učební materiály v ukrajinštině v Česku. Předpokládá rovněž, že ve školách se dětem uprchlíků dostane psychologická pomoc. Nadační fond Děti Ukrajiny pro uprchlíky pomůže zajistit mimo jiné výtvarné a další kroužky.

Podle náměstka brněnského primátora Petra Hladíka se z 66 brněnských škol přihlásilo deset, které mají zkušenosti s integrací cizinců. V úterý se podle něj do základních škol v Brně registrovalo 28 dětí a ve středu přes 50. Vedení města předpokládá, že dětí z Ukrajiny budou brzy stovky. Brno proto chystá i dětské skupiny pro předškoláky, kteří by rovněž mohli využívat zázemí škol a spolupráce s volnočasovými středisky a základními uměleckými školami. Odpoledne by se děti mohly mimo jiné učit česky, řekl Hladík. Podotkl, že pokud by musely v ČR zůstat déle, mohly by pak od září nastoupit do běžných českých škol.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ve středu uvedl, že do Česka nyní přichází asi 5000 uprchlíků denně, celkově jich ve středu bylo mezi 20.000 a 30.000. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) z Ukrajiny uprchlo za týden od začátku ruské invaze přes milion lidí a co do rychlosti je to bezprecedentní exodus v tomto století.

Témata:  školství Ukrajina válka

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

18. dubna 2024 12:55

Koupil jsem si prodlouženou záruku, nebo je to pojištění?

Spotřebitelé se dnes mohou velmi často setkat s nabídkou prodloužené záruky na zboží, které kupují. Někdy bývá tato smluvní záruka nabízena automaticky, jindy je za příplatek. Nemálo spotřebitelů si tak prodlouženou záruku přikoupí, zejména na spotřební elektroniku, která bývá na poruchy náchylná. Někteří z nich však mohou být posléze nepříjemně překvapeni, když jim s reklamací nevyhoví, buď kvůli podmínkám smluvní záruky, nebo protože se vlastně vůbec nejedná o záruku, ale o pojištění. Na co by si měl spotřebitel pozor, než si za takovou nadstandardní službu připlatí?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy