Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Česku se letos bude stavět 230 kilometrů dálnic a silnic

Dálnice, ilustrační fotografie
Dálnice, ilustrační fotografie
Foto: Jan Zýka / INCORP images

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) bude letos stavět nebo opravovat 230 kilometrů dálnic a silnic. Z toho 100 kilometrů bude tvořit nová výstavba a zbytek opravy, včetně D1. Ekologičtí a jiní aktivisté teď v Česku blokují zhruba tři desítky důležitých dopravních staveb. Premiér Andrej Babiš (ANO) bude s ekology jednat. Premiér spolu s generálním ředitelem ŘSD Radkem Mátlem to uvedli na dnešní tiskové konferenci.

"Dopravní stavby nám blokují různí aktivisti. V první řadě Děti Země," uvedl Babiš. Děti Země principiálně blokují podle premiéra všechny dálnice. Vedle jednání s aktivisty stát podle něj chystá legislativu, která pomůže zpožďování staveb kvůli obstrukcím vyřešit. Vyjádření Dětí Země ČTK shání.

Oprava jednotlivých úseků dálnice D1 se kvůli obstrukcím aktivistů podle Babiše zpozdila v průměru o 444 dnů. Různé organizace a hnutí nyní blokují mimo jiné dostavbu dálnice D3 na České Budějovice, trasu z Brna přes Mikulov do Rakouska, D49 mezi Zlínem a Olomoucí, dva úseky D35 z Hradce Králové na Olomouc nebo úseky D43 z Brna směrem na Svitávku.

Oprava dálnice D1 bude letos pokračovat na sedmi úsecích, z toho čtyři by měly být dokončeny letos a zbytek do září 2021. V příštím roce by měly být také dokončeny dva nové úseky na dálnici D11 z Hradce Králové směrem na Jaroměř a na hranici s Polskem. Napojení celé trasy na polskou dálnici by mohlo být v případě urychlení prací v roce 2024.

Ředitelství silnic a dálnic bude letos hospodařit s rozpočtem přes 50 miliard Kč, což je podle Mátla dvojnásobek peněz proti roku 2014 a zároveň nejvíce od roku 2009.

Témata:  dálnice Česko silnice, dálnice

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy