Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sněmovna potvrdila legislativní nouzi ke schvalování sporné penzijní novely

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Sněmovna potvrdila dnes odpoledne navzdory odporu opozice trvání stavu legislativní nouze pro schvalování sporné vládní novely o snížení červnového růstu důchodů. Opoziční poslanci neuspěli s návrhy na okamžité zrušení legislativní nouze a na její omezení dneškem.

Stav legislativní nouze vyhlásila k penzijní novele na žádost kabinetu předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Umožňuje zrychlené schvalování zákonů. Sněmovna souhlasila s tím, že v souladu s rozhodnutím šéfky dolní komory potrvá do 22. března. K hlasování se s ohledem na opoziční obstrukce dostala po zhruba 30 hodinách od úterního zahájení jednání. Debata z nich vyplnila přes 23 hodin.

Okamžité zrušení stavu legislativní nouze neúspěšně prosazoval lídr SPD Tomio Okamura. Návrh, aby skončil půlnocí na čtvrtek, Sněmovna zamítla Radku Vondráčkovi z hnutí ANO.

"Překonali jste první překážku, první kopec k bezprecedentnímu porušení ústavy," uvedla na adresu koalice k výsledkům hlasování předsedkyně frakce ANO Alena Schillerová. Vládní novela počítá s tím, že průměrný měsíční důchod vzroste od června o 760 korun místo o předpokládaných 1770 korun, jak by to bylo podle nyní platných zákonných pravidel. Stát podle důvodové zprávy ušetří za letošek 19,4 miliardy korun a příští rok 33 miliard korun. Opozice poukazuje na údajnou zpětnou platnost předlohy, protiústavní je podle ní i proces jejího schvalování.

Koalice kvůli tvrdým obstrukcím nejprve nechala omezit řečnickou dobu poslanců a následně prosadila stanovení pevného termínu pro hlasování o trvání legislativní nouze na dnešních 16:00. V běžné debatě zbylo v té době 66 nevyčerpaných poslaneckých přihlášek. "Většina má zodpovědnost a zároveň také právo prosazovat svá rozhodnutí," řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Neomezená diskuse by podle něho znamenala nefunkční parlamentní demokracii.

Šéf pirátských poslanců Jakub Michálek vyzýval opoziční zákonodárce k tomu, aby si nevytvářeli alibi pro Ústavní soud, na který se chtějí v případě přijetí předlohy obrátit. Ústavní soudci jsou podle Michálka zkušení a takové taktiky prohlédnou. "Postup opozice nesmí být destruktivní," zdůraznil.

Zatímco podle vlády je snížení mimořádné červnové valorizace nutná ke stabilizaci veřejných financí, opozice mluví o "okrádání" a o "ožebračování" důchodců. Předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš podotkl, že církvím chce dát vláda díky inflační doložce k takzvaným církevním restitucím podle něho osm miliard korun a důchodcům nic.

Nyní poslance čeká schvalování návrhu programu mimořádné schůze, kterou nechali k předloze svolat koaliční poslanci. K řečništi se znovu postavil Okamura, který jej už v úterý obsadil na sedm hodin a o hodinu překonal svůj rok starý rekord v délce vystoupení. Sněmovna bude rozhodovat taky o tom, zda penzijní novelu projedná zkráceně s vynecháním prvního čtení. Do běžné debaty k tomuto návrhu sněmovní systém eviduje šest desítek poslaneckých přihlášek.

Témata:  poslanecká sněmovna důchody

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 22:13

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty

KOMENTÁŘ Martina Pleštila, ředitele úseku investic, Broker Trust - Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli jen ve fondech kolektivního investování vloženo přes 938 miliard korun, což bylo meziročně o nevídaných 25 procent více. Jak při investování efektivně snižovat riziko ztráty? Podívejte se na šest praktických tipů.

Zdroj: MoneyMAG.cz

Další zprávy