Prodloužení nouzového stavu? Babiš nemá podporu, jedná se stranami

Sněmovna se bude ve čtvrtek od rána zabývat dalším požadavkem vlády na prodloužení nouzového stavu kvůli epidemii koronaviru. Vláda pro svůj návrh nemá podporu. Premiér Andrej Babiš (ANO) se odpoledne sešel se zástupci politických stran a jednat by měli kromě volebního zákona i o změnách krizové legislativy v souvislosti s pandemií.

Andrej Babiš
reklama

Pokud by Sněmovna prodloužení schválila, obrátí se senátoři z klubu Starostů do konce týdne na Ústavní soud. Za týden také chtějí napadnout uzavření škol, jestliže se s ministrem školství Robertem Plagou nedohodnou na návratu žáků do škol. Případů nákazy opět přibývá. Vláda by na příštím jednání mohla rozhodnout, zda knihovny mohou otevřít výdejní okénka.

Vláda požádala o prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dnů, tedy do 16. března. Nouzový stav jinak skončí v neděli 14. února. Menšinová vláda ANO a ČSSD zatím nemá pro svou šestou žádost dostatečnou podporu.

Hnutí STAN prodloužení o celých 30 dní rozhodně nepodpoří. V koalici s Piráty požaduje například přijetí pandemického zákona, díky kterému by opatření proti covidu-19 nouzový stav nevyžadovala. Koalice opozičních ODS, TOP 09 a lidovců žádá, aby poslanci před čtvrteční schůzí projednali alespoň v prvním čtení návrh odškodňovacího zákona. "To je nepřekročitelná podmínka, abychom se mohli s vládou nějakým způsobem bavit," uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Další trvání nouzového stavu nepodpoří ani hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Všechny tyto strany pak apelují na návrat žáků do škol.

Podle návrhu ministerstva školství by se do lavic mohli vrátit od března závěrečné ročníky středních škol s podmínkou pravidelného testování na covid-19. Rozpracovat organizaci návratu žáků do škol a jejich testování dostal za úkol Ústřední krizový štáb, jednat o tom má ve středu. Zvažované testování žáků na covid musí být podle zástupců škol zajištěno tak, aby nákaza neohrožovala zaměstnance škol. Unie školských asociací CZESHA by místo PCR testů pro závěrečné ročníky středních škol považovala za vhodnější rychlejší antigenní testy, které by mohly výsledek ukázat už před vstupem do školy. Asociace ředitelů základních škol považuje za podmínku účasti personálu na organizaci testování mimo jiné očkování.

Pokud Sněmovna ve čtvrtek schválí prodloužení nouzového stavu, obrátí se senátoři z klubu Starostů do konce týdne na Ústavní soud, aby přiměřenost nouzového stavu posoudil. Chtějí také napadnout zákaz nočního vycházení, který se vztahuje i na vycestování z ČR v nočních hodinách, omezení amatérského sportování nebo počtu účastníků bohoslužeb. Příští týden by pak napadli uzavření škol, jestliže se s ministrem Plagou nepodaří dohodnout obnovení prezenční výuky.

Vláda nutnost prodloužení nouzového stavu odůvodňuje zejména epidemickou situací. V nejbližších dnech a týdnech lze podle vládního materiálu nadále očekávat vysoké denní počty nových případů, výrazné zlepšení čekat nelze. Souvisí to i s šířením takzvané britské mutace koronaviru. Podle vědců může v některých regionech virus v nakažlivější variantě až za desítky procent nových případů. Podle dat Státního zdravotního ústavu bylo do pátku vyšetřeno 681 vzorků na britskou mutaci, potvrzena byla u 75. Nová mutace je o 30 až 70 procent nakažlivější, k nákaze stačí kratší čas než 15 minut. Lidé by kvůli tomu měli nosit raději respirátor FFP2 než roušku.

V Česku opět roste denní přírůstek nových případů nákazy. V pondělí laboratoře odhalily 7663 případů, což bylo o 463 víc než před týdnem. Stoupl také počet lidí s koronavirem v nemocnicích, za den jich přibylo 200 na 5855. Ve vážném stavu je 1032 z nich. Úmrtí s covidem nyní přibývá přes sto denně, dosud v souvislosti s nákazou zemřelo téměř 17.500 lidí.

Český statistický úřad dnes informoval, že loni v Česku v průměru zemřelo 2477 lidí týdně, což je nejvíc nejméně za deset let. Příčina nárůstu úmrtnosti ze statistik není zřejmá, pravděpodobně k němu ale podstatně přispěl koronavirus. Statistici dnes také zveřejnili celoroční výsledky turistiky, kterou značně omezila pandemie. V Česku se loni ubytovalo o polovinu méně turistů, zahraničních hostů bylo méně o tři čtvrtiny. Poskytovatelům služeb loni klesly tržby o 11,7 procenta, což je nejvíc za 20 let.

Nákaza se nadále nejrychleji šíří na Trutnovsku, kde za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100.000 obyvatel zhruba 1210 případů. Prudký a zatím nevyjasněný nárůst nákazy tam mají zmírnit dva mobilní odběrové týmy armády. Do terénu vyrazily dnes, jeden bude odebírat vzorky v obcích, druhý ve velkých firmách. Budou tam minimálně do konce února.

Vláda ode dneška umožnila činnost provozoven pro psychotesty potřebné pro přijetí do zaměstnání a jeho vykonávání. Povolila také rekvalifikační kurzy a vzdělávání sociálních pracovníků. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na příštím jednání vládě navrhne, aby knihovny mohly otevřít výdejní okénka. Důležité je to především kvůli přípravě studentů na zkoušky. Případné otevření knihoven by podle ministerstva provázela opatření, jako třeba povinnost mít respirátor FFP2. Kvůli otevření veřejných, školních a univerzitních knihoven dnes na vládu apelovala iniciativa KoroNERV-20. Knihovny se v ČR znovu uzavřely už před Vánocemi.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky