Papež František v Thajsku odsoudil vykořisťování žen a dětí

Papež František dnes při návštěvě Thajska odsoudil vykořisťování žen a dětí. Informovala o tom agentura Reuters. V zemi, která je známá jako oblíbený cíl sexuálních turistů, nejvyšší představitel římskokatolické církve zdůraznil nutnost vykořenit násilí, zneužívání a zotročování, jímž ženy a děti trpí.

Lambo pro papeže Františka
reklama

Papež do asijské země, kde žije nevelká křesťanská menšina, přiletěl ve středu. Dnes v úřadu thajského premiéra promluvil k politikům a diplomatům. "Myslím také na všechny ty ženy a děti naší doby, zvláště ty, které jsou zraňovány, znásilňovány a vystavovány všem formám vykořisťování, zotročování, násilí a zneužívání," prohlásil František.

Thajsko každý rok navštíví na 35 milionů turistů a místní vláda se snaží zemi zbavit pověsti destinace sexuálního turismu. Ani opakované razie však Bangkok a další turistické cíle nevyčistily od podniků, v nichž je nabízen sex. Podle zprávy organizace UNAIDS z roku 2014 je v Thajsku na 123.530 sexuálních pracovníků a pracovnic.

František dnes ocenil úsilí vlády "vymýtit tuto metlu" a snahu jednotlivců a organizací pracujících na "vykořenění tohoto zla" a pomoci obětem s navrácením důstojnosti.

Hlava katolické církve v Thajsku hovořila také o utrpení uprchlíků, kteří podle něj musí snášet "tragický exodus" a stále čelí mnoha nebezpečím.

Na území Thajska jsou některé z nejstarších uprchlických táborů v Asii. V devíti příhraničních táborech žije, často už od 80. let, na 100.000 uprchlíků z Barmy. V poslední době je Thajsko významným působištěm pašeráků lidí a obchodníků s lidmi, jejichž pochybných služeb využívají desetitisíce muslimských Rohingů, kteří také uprchli ze sousední Barmy.

V Thajsku, které má více než 65 milionů obyvatel, žije něco málo přes 380.000 křesťanů. Jejich vztahy s většinovými buddhisty jsou dobré. Papež dnes jako gesto mezináboženského dialogu navštívil jeden z místních buddhistických chrámů a setkal se s 91letým nejvyšším patriarchou thajského buddhismu, který vyznává na 95 procent místního obyvatelstva.

Na programu papežovy návštěvy je dnes také setkání s králem Mahá Vatčirálongkónem a premiérem Prajutchem Čan-Očou nebo mše na národním stadionu. Nejvyšší představitel katolické církve je v asijské zemi poprvé od roku 1984, kdy do Thajska přijel tehdejší papež Jan Pavel II.

Papež František bude v Thajsku i v pátek, kdy se setká s představiteli thajské katolické církve a v místní bazilice povede další mši věnovanou převážně mladým lidem. O víkendu se přesune do Japonska.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky