Od 25. května budou akce pro 300 lidí, epidemie přidusila ekonomiku

Po dalším rozvolnění opatření vydaných proti šíření koronaviru budou od 25. května možné hromadné akce až pro 300 lidí, a to i ve vnitřních prostorách. Uvnitř restaurací budou povinné roušky i pro hosty s výjimkou konzumace, podobně na koupalištích s výjimkou doby ve vodě a na dece. Obnoví se návštěvy v nemocnicích a domovech seniorů, bude se ale měřit teplota. Denní přírůstek počtu nakažených byl ve čtvrtek nejvyšší za květen, podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) to ale zatím nelze spojovat s uvolňováním opatření. S epidemií ale souvisí propad ekonomiky i očekávaný růst schodku státního rozpočtu.

Ilustrační fotografie
reklama

U hromadných akcí se limit počtu účastníků zvýší od 8. června na 500 lidí a od 22. června na 1000, pokud bude epidemie dál pod kontrolou, oznámil dnes Vojtěch. Od pondělí 25. května budou moci lidé navštěvovat také státní hrady a zámky a vnitřní prostory zoologických a botanických zahrad. Mohou se otevřít i vnitřní bazény, sauny nebo wellness centra, tetovací a piercingová studia. Provoz všech zařízení bude podmíněn nošením roušek, častější a intenzivní dezinfekcí a rozestupy mezi lidmi.

Vnitřní prostory restaurací, hospod, barů, nočních klubů a diskoték budou muset být uzavřeny mezi 23:00 a 06:00. Prodávat v té době mohou být výdejová okénka. Od 25. května se mohou otevřít i hotely a další ubytovací zařízení, u jídel podávaných formou bufetů musí být obsluha.

Na návštěvu do nemocnice nebo domova seniorů budou moci přijít nejvýše dva dospělí, kterým se bude měřit teplota. Dál budou zakázány návštěvy u lidí v karanténě. Možný bude od 25. května také provoz alternativních taxislužeb, řidič i klient ale musejí mít roušky a doporučená je mezi nimi přepážka. V obchodních centrech nesmějí ani po 25. květnu fungovat dětské koutky a odpočinkové zóny, restaurace ano.

Ve čtvrtek přibylo 82 nových případů nákazy, dnes do 17:30 se počet zvýšil zatím o 23 nemocných. Podíl nově odhalených nemocných mezi testovanými ve čtvrtek po pěti dnech přesáhl jedno procento. Od začátku epidemie se nakazilo 8374 lidí, vyléčilo se 5379 z nich, zemřelo 295 pacientů. Aktuálně se s nemocí potýká 2700 lidí, v nemocnici je méně než 200 z nich. Podle Vojtěcha je příliš brzy na to, aby čtvrteční růst souvisel s uvolněním restrikcí od pondělí 11. května. Nové případy přibývají víc třeba v Praze nebo v Ostravě, řekl. Odboráři například oznámili 11 nakažených mezi zaměstnanci těžební společnosti OKD.

Vojtěch také obhajoval to, že po konci nouzového stavu 17. května bude omezení hromadných akcí či provozu škol a restaurací vycházet z opatření ministerstva zdravotnictví podle zákona o ochraně veřejného zdraví. "Podle posouzení právníků a ve světle judikatury, kterou respektujeme, je to možné," řekl. Nadále platná omezení podle něj nezasahují plošně do základních lidských práv a svobod. Doufá také ve schválení mimořádného zákona s účinností do konce roku, který kompetence jeho resortu zpřesňuje.

Maximální cena 1674 korun za test na covid-19 pro samoplátce je podle Vojtěcha jen platba laboratoři, dalších 82 korun se bude účtovat za odběr. Cenový limit platí ode dneška, nemocnice v Klatovech, Domažlicích nebo Kroměříži kvůli němu s testováním končí, protože se do ceny nevejdou. Jihočeské nemocnice oznámily, že testovat budou dál za 2600 korun, levněji to nedokážou. Asociace laboratoří předpokládá, že řada odběrových míst ukončí kvůli ceně provoz. Testování je povinné například pro pendlery a bude se zřejmě týkat také lidí cestujících na zahraniční dovolenou. Náměstek ministra zahraničí Martin Smolek dnes ale uvedl, že do Chorvatska by se turisté měli dostat bez předložení testu pouze na základě rezervace ubytování.

Jedna z tváří boje proti epidemii, Vojtěchův náměstek Roman Prymula, chce ke konci května odejít z vedení ministerstva, pokud nenastanou dvě skutečnosti. Řekl to serveru Seznam Zprávy. O věci bude v příštím týdnu jednat s premiérem Andrejem Babišem (ANO), své požadavky neupřesnil.

Tři zákony připravené vládou kvůli epidemii podepsal prezident Miloš Zeman. Lidé, kterým zaměstnavatel v platební neschopnosti dluží mzdu, tak opět budou moci o vyplacení výdělku žádat úřady práce. Pořadatelé zrušených kulturních akcí budou moci odložit až na podzim příštího roku vrácení peněz za uhrazené vstupné, lidé mohou požádat o poukaz na náhradní nebo odloženou akci. Národní sportovní agentura může rozdělovat dotace sportovním organizacím už letos, ne až příští rok.

Epidemie koronaviru a s ní spojená restriktivní opatření negativně ovlivnily výkon české ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí. Meziročně klesla o 2,2 procenta a mezičtvrtletně o 3,6 procenta. Pokles je podle Českého statistického úřadu nejvyšší od ekonomické krize v roce 2009. Způsobilo ho značné zhoršení bilance zahraničního obchodu i propad investic. Utlumila se spotřeba domácností, uvedli statistici.

Česká národní banka za celý letošní rok očekává pokles ekonomiky o osm procent, při pomalejším opadnutí první vlny epidemie a nástupu další vlny na konci roku předpokládá pokles o 13,5 procenta. Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka letos naplánovaný schodek státního rozpočtu 300 miliard korun nebude pravděpodobně stačit. Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) bude muset stát kvůli dopadům epidemie dočasně zvýšit podporu v nezaměstnanosti.

Praha podle aktuálních odhadů vyčíslila své ztráty kvůli epidemii na devět až 12 miliard korun. S podnikáním alespoň na čas letos přestalo 5,5 procenta aktivních živnostníků, ukázala analýza společnosti CRIF. Od ledna do dubna začalo podnikat 20.000 fyzických osob, podnikání ale přerušilo téměř 46.000 živnostníků a dalších 11.500 jich podnikatelská oprávnění zrušilo.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky