Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na jižní Moravě se uprchlíci přesunou z hotelů do tělocvičen, kraj nemá peníze

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Jihomoravský kraj končí s ubytováním ukrajinských uprchlíků v hotelích a začne je přesouvat do tělocvičen po celém kraji a na provizorní lůžka v pavilonu B brněnského výstaviště, kde je od minulého týdne asistenční centrum. Přechází tak na zajištění nouzového ubytování. Stát dává krajům 180 korun na osobu a den a kraj nemá peníze na to, aby za uprchlíky platil pobyt v hotelích. Uprchlíci si budou muset také zajistit sami stravu, dosud mají v hotelích plnou penzi. Proto kraj začal jednat s humanitárními organizacemi, zda by v tělocvičnách dokázaly zajistit dostatek základních potravin, řekl dnes novinářům hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

O limitu 180 korun na osobu se kraje dozvěděly ve středu. "Zatím jsme ubytovali téměř 2000 lidí, to má dohromady Praha a Středočeský kraj. Je to extrémně hodně lidí a musíme nastavit standard, na který máme peníze. Od teď už končíme s ubytováváním v komerčních zařízeních, které stojí podstatně víc," řekl Grolich. Hasiči už dnes začali chystat lehátka na ochoze pavilonu B, kde by mohlo být hotovo až 300 lůžek. "Prosíme proto lidi, kteří mohou, ať nám na výstaviště donesou lehátka, karimatky a spacáky, určitě je využijeme. Stejně tak budou potřeba i do tělocvičen," řekl ředitel jihomoravských hasičů Jiří Pelikán.

V pátek chce mít Grolich v každém okresním městě vytipovanou jednu velkou tělocvičnu, kterou bude možné nachystat a posléze bude jednat i s obcemi s rozšířenou působností (ORP), kterých je v kraji 21. "V podstatě to znamená, že v každém ORP by měla být jedna či dvě tělocvičny. Jak pavilon B, tak tělocvičny nabízejí dostatečné sociální zázemí a především lidé budou v teple. "Je to lepší, než stavět venku stany," řekl Grolich. Z hotelů by měli být lidé převezeni nejpozději příští středu.

Grolich také prosí, aby lidé, kteří mají jakoukoliv možnost uprchlíky někde ubytovat, aby se zaregistrovali na webu pomahejukrajine.cz. "Jde nám ale o dlouhodobé ubytování, aby to nebylo na týden. Moc za nabídky děkujeme a určitě s nimi budeme pracovat," řekl Grolich.

Podle Pelikána nebude takový problém pro uprchlíky tělocvičny připravit, ale velký úkol bude zajistit jejich provoz, tedy úklid, dovoz potravin a zajištění dalších potřeb, které mohou uprchlíci potřebovat. Grolich zatím neví, jak bude situace dále vypadat a jaký bude o toto ubytování zájem a jak bude potřeba dále postupovat, pokud by se tyto kapacity vyčerpaly. "Kraje mají nyní domluvené jednání s vládou na 16. března," řekl Grolich.

Do Česka už přišlo z Ukrajiny, kterou před dvěma týdny vojensky napadlo Rusko, okolo 200.000 lidí. Řada z nich bydlí u členů rodiny, kteří už tu dříve pracovali, ale mnoho tisíc lidí potřebuje i ubytovat. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) se Česko rychle blíží limitu, který je schopné zvládnout.

Témata:  uprchlíci Ukrajina Česko tělocvična

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

18. dubna 2024 12:55

Koupil jsem si prodlouženou záruku, nebo je to pojištění?

Spotřebitelé se dnes mohou velmi často setkat s nabídkou prodloužené záruky na zboží, které kupují. Někdy bývá tato smluvní záruka nabízena automaticky, jindy je za příplatek. Nemálo spotřebitelů si tak prodlouženou záruku přikoupí, zejména na spotřební elektroniku, která bývá na poruchy náchylná. Někteří z nich však mohou být posléze nepříjemně překvapeni, když jim s reklamací nevyhoví, buď kvůli podmínkám smluvní záruky, nebo protože se vlastně vůbec nejedná o záruku, ale o pojištění. Na co by si měl spotřebitel pozor, než si za takovou nadstandardní službu připlatí?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy