Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na Česko se žene vichřice. Meteorologové vyhlásili vysoký stupeň nebezpečí

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

V neděli večer zasáhne Česko velmi silný vítr, který může v nárazech dosáhnout rychlosti až 90 kilometrů v hodině. Na jižní a střední Moravě bude foukat o něco méně, kolem 70 kilometrů za hodinu. Meteorologové v aktuální výstraze uvedli, že kvůli pádu stromů mohou vznikat problémy v dopravě či dodávkách elektrické energie. Silný vítr spolu s napadaným mokrým sněhem způsobil v části země problémy v dopravě a poruchy na rozvodné síti už na začátku tohoto týdne.

Výstraha na velmi silný vítr s vysokým stupněm nebezpečí platí od nedělních 18:00 do úterního večera pro všechny české kraje, Vysočinu, Moravskoslezský kraj a Jesenicko a Šumpersko v Olomouckém kraji. Pro zbytek země platí výstraha na silný vítr s nízkým stupněm nebezpečí.

"Jsou očekávána poškození stromů a lesních porostů, škody na majetku a některých budovách. Možné přerušení elektrického vedení. Ztížená chůze, nebezpečí úrazů a ohrožení životů uvolněnými předměty, zlomenými větvemi nebo vyvracenými stromy," uvádí varování meteorologů. V dopravě mohou vznikat komplikace kvůli silným poryvům větru a popadaným stromům, které mohu zablokovat silnice nebo železniční tratě.

Lidé by měli sledovat aktuální situaci, zajistit okna a dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, omezit pohyb venku i jízdy autem. Neměli by se zdržovat či parkovat v okolí starších budov, větších stromů a vysokých stožárů, nemají ani chodit za silného větru do lesa a přibližovat se k spadlým drátům elektrického vedení. Motoristé by měli jezdit maximálně opatrně a pomalu. Návštěvníci hor mají omezit vycházení, nevydávat se na túry a respektovat pokyny Horské služby.

Témata:  vítr počasí vichřice Sabine (únor 2020)

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

18. dubna 2024 12:55

Koupil jsem si prodlouženou záruku, nebo je to pojištění?

Spotřebitelé se dnes mohou velmi často setkat s nabídkou prodloužené záruky na zboží, které kupují. Někdy bývá tato smluvní záruka nabízena automaticky, jindy je za příplatek. Nemálo spotřebitelů si tak prodlouženou záruku přikoupí, zejména na spotřební elektroniku, která bývá na poruchy náchylná. Někteří z nich však mohou být posléze nepříjemně překvapeni, když jim s reklamací nevyhoví, buď kvůli podmínkám smluvní záruky, nebo protože se vlastně vůbec nejedná o záruku, ale o pojištění. Na co by si měl spotřebitel pozor, než si za takovou nadstandardní službu připlatí?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy