Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ministerstvo doporučilo přerušit očkování na covid první dávkou

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Ministerstvo zdravotnictví při jednání se zástupci krajů dnes doporučilo, aby bylo kvůli výpadkům dodávky vakcíny na dva týdny přerušeno podávání první dávky a pozastaveny rezervace k očkování. ČTK to sdělila mluvčí ministerstva Barbora Peterová. Ministr Jan Blatný (za ANO) k tomu ale později České televizi řekl, že podle něj není situace s nedostatkem vakcín tak vážná, aby bylo třeba očkování úplně přerušit. V regionech, kde mají vakcíny dost, může podle něj pokračovat.

"Přerušení očkování první dávkou a pozastavení rezervací na očkování první dávkou doporučuje ministerstvo zdravotnictví utlumit po dobu následujících 14 dnů," uvedla nejprve Peterová na dotaz ČTK. Vyhodnotit situaci v konkrétním regionu musí podle ní primárně krajský koordinátor očkování.

"Já si nemyslím, že by v České republice byl nedostatek dávek tak velký, aby se přerušilo očkování. My jenom upozorňujeme na to, že těch termínů je teď o něco méně," řekl krátce na to v ČT Blatný. Podle něj tak očkování nebude tak rychlé, jak se původně očekávalo.

Už dříve bylo kvůli lepšímu rozložení dodávek vakcíny rozhodnuto o tom, že i vakcína od Pfizer/BioNTech se bude podávat až po 28 dnech místo původně schválených 21 dní. Spekulovalo se i o tom, že by se druhá dávka posunula až za tuto hranici, protože částečně jsou očkovaní chráněni i po první vakcinaci. Zastáncem byl například bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). To ale Blatný odmítl. "Bylo upozorněno na to, že není vhodné prodlužovat dávku na déle než 28 dní," dodal ministr.

Podle Peterové bylo rozhodnuto, že aplikace prvních dávek bude pozastavena v Praze a případně v dalších krajích, které nemají dostatek vakcíny. Na doporučení ministerstva dnes upozornil Radiožurnál s odvoláním na středočeskou hejtmanku Petru Peckovou (STAN). Některé kraje, včetně středočeského, zrušily zarezervované termíny pro seniory, kteří se už k očkování zaregistrovali.

Blatný v neděli řekl, že naočkování nejrizikovější skupiny, do které patří lidé nad 80 let a zdravotníci, bude mít proti původnímu plánu zpoždění zhruba o měsíc. Původně mělo skončit v únoru, potrvá ale nejspíš do konce března. Blatný také řekl, že není důvod k tomu, aby si některé nemocnice schovávaly vakcíny do zásoby, když chtějí mít jistotu, že jich budou mít dostatek na druhou dávku.

Podle zveřejněných dat o očkování bylo v ČR podáno více něž 222.000 dávek vakcíny. Kompletní i s druhou dávkou má přes 17.600 osob. Nejvíc dávek vakcíny bylo naočkováno v Praze, zdravotníci jí tam podali téměř 60.000 dávek. Následuje Jihomoravský kraj se zhruba 30.000 dávkami a Moravskoslezský kraj s 24.000 dávkami. V šesti krajích jich bylo méně než 10.000, nejméně v Karlovarském kraji (3900). Kraje si stěžovaly na nespravedlivé rozdělování vakcíny, nyní už má podle ministerstva vycházet z počtu seniorů registrovaných k očkování a obyvatel nad 65 let.

Firma Pfizer/BioNTech od minulého týdne zhruba o pětinu snížila počty dávek, které do Česka dodává. Chce výrobní kapacity navýšit, uzavírá smlouvy o využití jejich kapacit s dalšími farmaceutickými firmami. Omezení má trvat zhruba do poloviny února, pak firma dodávky vyrovná a v dalších měsících navýší.

Lednové dodávky proti původním plánům z vakcinančí strategie omezila na čtvrtinu také firma Moderna, v příštím měsíci ale dodá 110.000 dávek místo původně avizovaných 80.000. Kvůli úpravám složení chce dodávky zpočátku omezit i firma AstraZeneca, jejíž žádost o podmínečnou registaci pro užití ve státech EU bude Evropská léková agentura (EMA) projednávat v pátek.

Témata:  Koronavirus COVID-19 očkování Ministerstvo zdravotnictví

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 22:13

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty

KOMENTÁŘ Martina Pleštila, ředitele úseku investic, Broker Trust - Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli jen ve fondech kolektivního investování vloženo přes 938 miliard korun, což bylo meziročně o nevídaných 25 procent více. Jak při investování efektivně snižovat riziko ztráty? Podívejte se na šest praktických tipů.

Zdroj: MoneyMAG.cz

Další zprávy