Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Koronavirus a olympiáda 2020: Zrušení či odložení?

Olympijské hry
Olympijské hry
Foto: Pixabay

Japonský premiér Šinzó Abe prohlásil, že za současných okolností by se olympijské hry v Tokiu konat nemohly. Doufá, že Mezinárodní olympijský výbor rozhodne o jejich osudu co nejdříve. Abe dnes ve svém projevu v parlamentu poprvé připustil možnost odložení her kvůli pandemii koronaviru.

Předseda vlády pořadatelské země tak následoval nedělní oznámení MOV, který uvedl, že kvůli celosvětovému šíření nákazy uvažuje o jiném scénáři, než je plánovaný termín OH od 24. července do 9. srpna. Rozhodnutí by mělo padnout do čtyř týdnů.

Podle Abeho by odložení bylo nejlepší variantou pro případ, že by se jinak olympiáda nemohla uskutečnit v kompletní podobě. "V takovém případě by rozhodnutí o odložení bylo nevyhnutelné," řekl premiér.

Zrušení her stejně jako funkcionáři MOV vyloučil, vyzval ale k co nejrychlejšímu vyřešení situace. "Prioritou pro nás všechny je zdraví sportovců," dodal.

V posledních dnech začaly sílit hlasy z národních olympijských výborů, sportovních svazů i od samotných sportovců, aby byly olympijské hry kvůli koronavirové krizi odloženy o rok. Kanada dnes oznámila, že nepošle své sportovce na hry v Tokiu, pokud se budou konat v původním termínu. V podobném duchu se vzápětí přidala Austrálie.

Otazník se vznáší i nad osudem štafety s olympijskou pochodní, která má v Japonsku začít ve čtvrtek ve Fukušimě. Plán podle organizátorů zatím žádných změn nedoznal, Abe se však slavnostního startu štafety nejspíš nezúčastní.

Témata:  Koronavirus COVID-19 Olympijské hry 2020

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 22:13

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty

KOMENTÁŘ Martina Pleštila, ředitele úseku investic, Broker Trust - Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli jen ve fondech kolektivního investování vloženo přes 938 miliard korun, což bylo meziročně o nevídaných 25 procent více. Jak při investování efektivně snižovat riziko ztráty? Podívejte se na šest praktických tipů.

Zdroj: MoneyMAG.cz

Další zprávy