Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hamáček: Vláda zpřísňuje, nemůže si dovolit podcenit situaci

Jan Hamáček
Jan Hamáček
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Kabinet dnes s účinností od soboty zpřísnil opatření proti šíření covidu-19, protože na rozdíl od minulosti by se mohla začít epidemická situace zhoršovat v době, kdy jsou již zaplněné nemocnice. Novinářům to po dnešním zasedání kabinetu řekl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Vláda si podle něj nemůže dovolit podcenit aktuální situaci i vzhledem k šíření nové nakažlivější mutace viru. Hamáček vyzval všechny k dodržování vládních opatření.

"Loni na jaře jsme neměli v nemocnicích nikoho a díky razantním krokům jsme to zvládli," uvedl Hamáček. Podobná situace byla podle něj i na začátku podzimní druhé vlny. Totéž však už neplatilo na přelomu roku a nyní začal denní počet odhalených případů mírně stoupat ve chvíli, kdy jsou nemocnice přeplněné. "Nemůžeme si dovolit situaci podcenit, jsme asi v nejsložitější situaci za poslední dobu z hlediska startovacích kapacit," uvedl.

Hamáček řekl, že v posledních týdnech se zdálo, že se budou opatření rozvolňovat, otevřou se skiareály či ve větší míře školy. Vývoj epidemie v posledních dnech to ale neumožnil. "Bohužel se trend zhoršil, epidemie začíná stagnovat, některá čísla začala růst," uvedl.

Kabinet se podle něj při dnešním rozhodování soustředil na omezení mobility obyvatel. Navzdory spekulacím se nerozhodl například vymezit maximální vzdálenost, do které se lze vzdálit od bydliště. Hamáček však nevyloučil, že v budoucnu bude nutné omezit cestování například na okres či kraj. Hamáček vybídl lidi, aby nevykonávali zbytné návštěvy a omezili kontakty. "Nejlepší je zůstat doma," řekl. Věří také, že ne všechno musí být napsáno v opatřeních.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (ANO) řekl, že by se neměly setkávat rodiny, které spolu běžně nežijí. "Je třeba dát důraz na to, aby minimalizace těch vzájemných kontaktů byla," uvedl. Žádoucí také nejsou cesty na velké vzdálenosti.

Odložil tak i představení změn v protiepidemickém systému PES vládě. Bude to podle něj na řadě, až v nemocnicích budou 3000 až 4000 lidí s covidem. Ke středě bylo hospitalizováno 5925 lidí, v pondělí a úterý bylo hospitalizovaných nad 6000, ve víkendových dnech kolem 5800. "Situace není udržitelná, je nezbytné dosáhnout dalšího poklesu, další zhoršení by vedlo k přetížení nemocnic, které jsou už na hraně," uvedl.

Pokud budou opatření fungovat dobře, mohl by počet lidí v nemocnicích klesat o 1000 až 1200 týdně. "To odpovídá dvěma až třem týdnům, v té době bude nutné znovu požádat o prodloužení nouzového stavu," uvedl. Nouzový stav aktuálně platí do 14. února.

Témata:  Koronavirus COVID-19 Jan Hamáček

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy