Evakuovaní jsou bez příznaků, z Číny chce dalších 100 Čechů domů

Pět Čechů a dva Slováci evakuovaní z čínského města Wu-Chanu jsou podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) bez příznaků, které by signalizovaly nákazu koronavirem. Řekl to dnes na mimořádném briefingu po jejich příletu na pražské Letiště Václava Havla. Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) dodal, že Česko eviduje asi stovku dalších lidí, kteří se chtějí vrátit z Číny. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO), který se nočního briefingu také zúčastnil, bude pro jejich případnou evakuaci zarezervovaný vládní Airbus.

Ilustrační fotografie
reklama

Letadlo s Čechy a Slováky evakuovanými z čínského města Wu-Chan, které je ohniskem epidemie nového koronaviru, přistálo dnes zhruba půl hodiny po půlnoci v Praze. Spolu s lidmi z dalších 30 zemí je do Evropy přepravilo francouzské letadlo, do Bruselu pro ně letěl český vládní speciál. Češi zamířili krátce před 01:00 do pražské Nemocnice Na Bulovce, Slováky odvezla dvojice sanitek do nemocnice v Banské Bystrici.

"Jde o dva studenty z Wu-Chanu, dva občany ČR a jednoho rodinného příslušníka," upřesnil ministr Petříček totožnost Čechů. Poděkoval také Francii, že přijala Čechy do svého letadla z Číny.

Podle Babiše vláda dnes na svém jednání rozhodne o zastavení letů z Číny do Česka a jednat bude i o humanitární pomoci. "Chtěl bych odmítnout kritiku kvůli humanitární pomoci. Čínský velvyslanec se na nás obrátil, abychom Číně poskytli roušky a další zdravotnické prostředky," zopakoval Babiš. Zásoby roušek a dalšího zdravotnického materiálu ze státních hmotných rezerv podle něj drží Česko pro své zdravotnictví. "Měsíčně jich české nemocnice spotřebují až milion kusů. Hlavní výrobce má k dispozici asi 700.000 roušek, ministr je zablokoval pro české zdravotnictví," dodal na briefingu. V Evropě jsou podle něj ještě k dispozici rukavice.

Ministr Vojtěch dnes dále řekl, že veškerý kontakt s pasažéry prováděli zdravotníci v ochranných oděvech, stejně k nim budou přistupovat i na Bulovce. "Udělali jsme maximum pro to, aby nedošlo k jakémukoliv riziku pro zdravotníky," dodal.

Potvrdil informaci z Francie, že někteří lidé, kteří z Číny do Evropy letěli stejným letadlem jako Češi a Slováci, příznaky mají. "Nemusí to znamenat, že jsou nakažení koronavirem. Může to být i chřipka nebo nachlazení," dodal. Výsledky testů budou známé dnes v podvečer.

Letadlo přiletělo na Terminál 4, který spravuje ministerstvo obrany. Ten stojí stranou od terminálů 1 a 2, které používají cestující na běžných linkách, provoz letiště tak nemusel být omezen. Zhruba o půlnoci přijel na letištní plochu speciální vůz Atego pražské zdravotnické záchranné služby, který později pětici přepravil v doprovodu policejních aut na Bulovku. Slovenské cestující si přebraly dvě sanitky z Bratislavy. Na hranice je doprovodí česká policie, pak si je na cestu do Banské Bystrice přebere slovenská policie.

V Nemocnici Na Bulovce jsou pro pět českých evakuovaných připravené samostatné pokoje s vlastním sociálním zázemím. "Za nimi bude moci jen ošetřující personál s ochrannými pomůckami, bez možnosti návštěv," sdělila ČTK mluvčí Bulovky Simona Krautová. Ráno absolvují testy, které by měly vyvrátit nákazu koronavirem, výtěr z nosohltanu a odběr krve.

Čínská státní televize podle agentury Reuters upřesnila, že celkový počet obětí ke konci nedělního dne dosáhl 361. Počet nově potvrzených případů činil podle státní komise 2829. Celkový počet nakažených v Číně dosáhl ke konci neděle 17.205. Až na jeden případ byly všechny oběti v pevninské Číně.

Nákaza se ale již rozšířila do několika desítek zemí, z Evropy do Velké Británie, Francie, Německa, Itálie, Španělska, Švédska a Finska. V Česku bylo testováno do soboty 38 osob, všechny měly negativní výsledek.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky