Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Důvěra v ekonomiku v lednu klesla, spotřebitelé jsou skeptičtí

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Důvěra v českou ekonomiku v lednu oslabila z prosincových 99,1 bodu na 98,1 bodu, a dostala se tak na nejnižší úroveň od léta 2014. Hlavní příčinou byl pokles důvěry spotřebitelů. Mezi podnikateli se nálada meziměsíčně téměř nezměnila.

Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V meziročním srovnání se snížil indikátor důvěry podnikatelů i spotřebitelů.

Index důvěry spotřebitelů v lednu poklesl o 5,2 bodu na hodnotu 104,8 bodu. "Spotřebitelé se na začátku nového roku více obávají zhoršení celkové hospodářské situace a zároveň uvažují, že budou méně spořit," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Obavy spotřebitelů z růstu nezaměstnanosti se v lednu podle statistiků téměř nezměnily. Téměř beze změny zůstaly i obavy z růstu cen.

Důvěra mezi podnikateli se začátkem letošního roku meziměsíčně snížila v průmyslu a ve stavebnictví. Naopak v obchodě a ve vybraných odvětvích služeb se zvýšila.

V průmyslu klesl index důvěry o 1,9 bodu na 91,1 bodu. "V průmyslu se značná část podniků potýká s nedostatečnou poptávkou. V některých dílčích odvětvích průmyslu a ve stavebnictví je ale stále významnou limitující bariérou růstu produkce nedostatek zaměstnanců", vysvětluje příčiny Obst.

Meziměsíčně méně optimističtí byli kromě průmyslníků také podnikatelé ve stavebnictví. Indikátor jejich důvěry poklesl o 2,4 na 123,9 bodu. Kromě nedostatku zaměstnanců pociťují stavebníci také nedostatečnou poptávku.

Optimističtěji naladění byli v lednu obchodníci a poskytovatelé služeb. Důvěra v odvětví obchodu se meziměsíčně zvýšila o 3,7 bodu na 98,3 bodu. Ve vybraných odvětvích služeb včetně bankovního sektoru se důvěra meziměsíčně zvýšila o 1,4 na 99,4 bodu.

ČSÚ od začátku letošního roku upravil způsob výpočtu indexů důvěry. Bázi indexů již netvoří průměr z roku 2005, ale dlouhodobý průměr celé časové řady. "Pro rok 2020 bude bazické období vypočteno jako průměr údajů za období 2003 až 2019," uvádí ČSÚ. Nový způsob poskytuje podle statistiků vhodnější základnu pro posuzování úrovně současného sentimentu.

Témata:  ekonomika

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy