Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ceny potravin v červnu vzrostly

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Světové ceny potravin v červnu poprvé v letošním roce vzrostly. Mírně tak oživily po prudkém propadu způsobeném pandemií nemoci covid-19. Index, který sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na mezinárodních trzích, vzrostl proti předchozími měsíci o 2,4 procenta na 93,2 bodu. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnila Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

I když na trhu přetrvává nejistota, ceny rostlinných olejů, cukru a mléčných výrobků stouply na několikaměsíční maxima, když v květnu se naopak prudce snížily. Ceny obilovin a masa však nadále zůstávají pod tlakem a většinou klesají.

Index cen rostlinného oleje se zvýšil o 11,3 procenta a zvrátil předchozí pokles, který trval čtyři měsíce za sebou. K oživení přispěly hlavně vyšší ceny palmového oleje, které podpořilo obnovení poptávky a obavy o produkci kvůli dlouhodobému nedostatku pracovní síly v souvislosti s koronavirem.

Ceny cukru se meziměsíčně zvýšily o 10,6 procenta, částečně kvůli zprávám o problémech v brazilských přístavech vlivem omezení, která mají zabránit šíření koronaviru. Ceny mléčných výrobků stouply o čtyři procenta, zůstávají však stále pod úrovní z doby před pandemií.

Index cen obilovin klesl o 0,6 procenta. Způsobily to hlavně nižší ceny pšenice, naopak ceny kukuřice se zvýšily. Ceny masa klesly o 0,6 procenta, hlavně kvůli zlevnění drůbežího a hovězího masa, napsala agentura Reuters.

FAO dodala, že upravila všechny své indexy, když posunula své referenční období používané pro srovnání se současným obdobím na roky 2014 až 2016 z dosavadních 2002 až 2004. "Protože se obchodní vzorce vyvíjejí, je nezbytné aktualizovat základní období, aby se zajistilo, že vážený koš zůstane aktuální," uvedla FAO.

Témata:  potraviny mléko cukr obilí

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

17. dubna 2024 12:14

Za dobu našeho členství v EU vzrostlo bohatství průměrného Čecha o více než 40 procent

Od vstupu do Evropské unie (EU) nám vzrostl reálný HDP v přepočtu na obyvatele o více než 40 %, a to z 480 tisíc korun v roce 2004 na 675 tisíc korun v roce 2023. Průměrná spotřeba domácností vzrostla o 22 %, tedy z 248,5 tisíce korun v roce 2004 na 302 tisíc korun v roce 2023. Pokud by Česko nebylo součástí EU, dařilo by se nám ekonomicky hůře. HDP v přepočtu na obyvatele za loňský rok by bylo o pětinu nižší (o 130 tisíc korun) a spotřeba domácností by se snížila o třetinu (o 100 tisíc korun).

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy