Budoucí vláda chce obnovit fungování aplikace eRouška

Vláda Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) chce obnovit aplikaci eRouška, která upozorňuje na riziková setkání s lidmi nakaženými covidem-19. Vyplývá to z dokumentu o strategii boje s covidem, který dnes představila budoucí koalice. Ministerstvo zdravotnictví provoz aplikace ukončilo na přelomu října a listopadu. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše, který by měl být v nové vládě vicepremiérem pro digitalizaci a ministrem pro místní rozvoj, se musí obecně zlepšit práce s daty.

Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala, Marian Jurečka
reklama

Obnovení eRoušky zařadily koalice Spolu a Pirátů se STAN mezi opatření, která by měla pomoci s trasováním nákazy. Zvýšit kapacitu a efektivitu trasování by podle budoucí koalice měla externí call centra i obnovení eRoušky. "Řada call center bude vzhledem k nové legislativě končit," vysvětluje budoucí kabinet. Chce okamžitě zapojit jejich kapacity a parametry eRoušky upravit i pro očkované.

Ministerstvo zdravotnictví rozhodlo o pozastavení eRoušky od začátku listopadu. S ohledem na proočkovanost, další nástroje a vývoj epidemie už není potřeba, vysvětlil tehdy na twitteru tým eRoušky. "Děkujeme všem, kteří se stali součástí sítě 1,7 milionu lidí, a pomohli tak chránit své okolí," uvedl web eRoušky. K okamžiku vypnutí mělo podle něj aplikaci aktivní zhruba půl milionu uživatelů, informaci o nákaze ale vkládaly už jen jednotky nebo malé desítky uživatelů denně.

Od konce října je eRouška v "neaktivní" verzi. To znamená, že už v telefonu neběží na pozadí a nespotřebovává energii. Deaktivovaná aplikace má zapnutou podporu push zpráv, aby její tvůrci mohli informovat uživatele o dalším osudu eRoušky.

Při řešení pandemie politici, ale třeba i odborná veřejnost naráželi podle Bartoše na problém s daty. Opatření vláda zaváděla na poslední chvíli, byla nahodilá a neexistovala pro ně kvalitní datová struktura, aby politici mohli zhodnotit účinnost daných nařízení, řekl dnes Bartoš novinářům ve Sněmovně.

Proto podle něj vzniklo i mnoho dezinformací. "Sbírat data a řídit stát pomocí kvalitního rozhodování na základě dat je zásadní," řekl. Souvisí s tím podle něj infrastrukura softwarového vybavení. Pomocí SMS by se měly informace dostat včas k rozhodujícím orgánům i občanům, dodal Bartoš.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky