Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bude se masově propouštět. Podpora vlády je dle Prouzy nedostatečná

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Podpora vlády pro zaměstnavatele je podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy nedostatečná. V souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru, které stát v boji proti šíření nákazy zavedl, očekává ke konci března masové propouštění.

Prouza to dnes uvedl na twitteru. Vláda chce zabránit propouštění například zavedením kurzarbeitu, dnes ho projedná vláda. Na absenci konkrétních informací pro živnostníky a zaměstnavatele dnes upozornila také Hospodářská komora ČR.

"Propouštění už bohužel běží, masová vlna přijde dnes a zítra. Důvod? Podpora vlády je naprosto nedostatečná. Z každé poskytnuté stokoruny si vláda obratem stáhne zpátky 34 Kč na sociální a zdravotní pojištění. A firmám, které platí své lidi slušně, stát přispěje jen malou část nákladů," napsal Prouza.

Ministerstvo práce žádá vládu na kurzarbeit o šest miliard korun. Kurzarbeit obsahuje program na podporu zaměstnanosti s názvem Antivirus a zahrnuje pět druhů příspěvků od státu na mzdy podle důvodu omezení výroby či služeb.

Prouza kritizuje, stejně jako prezident HK ČR Vladimír Dlouhý, také to že informace k poskytovaným podporám jsou nedostatečné. Vláda by je podle něj měla dát na jedno místo, jasně a přehledně. "Zatím vidíme přesný opak - vznikají nové a nové weby, na každém je něco, občas i protichůdné informace, chybí vzájemná provázanost. To šlo pochopit před třemi týdny," uvedl šéf svazu obchodu.

Podle bleskového šetření HK ČR k propouštění zatím přistoupilo sedm procent firem - v restauračních službách je to ale 17 procent a v cestovním ruchu 14 procent firem. O propouštění podle Dlouhého do budoucna uvažuje také až 35 procent firem ve zpracovatelském průmyslu.

Témata:  ekonomika Koronavirus COVID-19 Česko

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

17. dubna 2024 12:14

Za dobu našeho členství v EU vzrostlo bohatství průměrného Čecha o více než 40 procent

Od vstupu do Evropské unie (EU) nám vzrostl reálný HDP v přepočtu na obyvatele o více než 40 %, a to z 480 tisíc korun v roce 2004 na 675 tisíc korun v roce 2023. Průměrná spotřeba domácností vzrostla o 22 %, tedy z 248,5 tisíce korun v roce 2004 na 302 tisíc korun v roce 2023. Pokud by Česko nebylo součástí EU, dařilo by se nám ekonomicky hůře. HDP v přepočtu na obyvatele za loňský rok by bylo o pětinu nižší (o 130 tisíc korun) a spotřeba domácností by se snížila o třetinu (o 100 tisíc korun).

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy