Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Analytici: Inflace v nejbližších měsících ještě poroste

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Meziroční inflace zůstane i v dalších měsících a zřejmě i po zbytek roku nad dvěma procenty. V nejbližších měsících bude inflaci nadále ovlivňovat zdražování pohonných hmot a později v roce pak i ekonomické oživení. Nicméně inflace nebude problém české ekonomiky a centrální banka tak nemusí spěchat se zvyšováním úrokových sazeb. Vyplývá to z vyjádření analytiků k výsledkům březnové inflace.

Meziroční inflace v březnu stoupla z únorových 2,1 procenta na 2,3 procenta. Zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku se tak po sedmi měsících zastavilo. Největší podíl na březnovém meziročním zvýšení inflace měl podle statistiků růst cen pohonných hmot.

"Spotřebitelská inflace v letošním roce i nadále setrvává nad dvěma procenty a ani nejbližší měsíce pravděpodobně nepřinesou její zpomalení pod tuto úroveň. V 1. čtvrtletí prudce vzrostla cena ropy, což se bude i v dalších měsících promítat do meziročně vyšších cen v oddílu doprava. Dále zdražovat budou ještě i ceny tabákových výrobků," uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Podle analytika ČSOB Petra Dufka se v dalších měsících inflace od současné hodnoty zatím příliš neodchýlí. Za celkovou inflací je podle něj i nadále vidět především dražší cigarety a alkohol, které se společně postaraly o více než třetinu aktuální inflace. Další položkou jsou i rostoucí ceny pohonných hmot. "V každém případě inflace není a ani nebude letošním problémem české ekonomiky. Proto ani nadále nepředpokládáme, že ČNB bude pospíchat se zvyšováním sazeb a spíše vyčká na konec pandemie a jasné známky oživení ekonomiky," uvedl.

"V dalších měsících může být vývoj inflace trochu rozkolísaný, nicméně není důvod se obávat, že by se měl dlouhodobě odchylovat od inflačního cíle centrální banky stanoveného na dvou procentech," uvedl i hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Březnový nárůst celkové inflace přitom podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče není překvapivý. Podobný vývoj se podle něj kvůli růstu cen pohonných hmot odehrál v Maďarsku, Polsku a také v eurozóně. "Celková inflace letos zůstane nad dvouprocentním inflačním cílem ČNB a v nejbližších měsících ještě dále poroste," uvedl.

Také analytik UniCredit bank Patrik Rožumberský uvedl, že i duben se s velkou pravděpodobností ponese ve znamení růstu inflace. "A opět budou na vině především pohonné hmoty. I pokud by se jejich cenový růst během dubna zastavil, svoji práci odvede jejich prudké zlevnění ve stejném měsíci loni, které opustí srovnávací základnu," uvedl.

Meziroční růst cen bude v dalších měsících ovlivněn růstem cen pohonných hmot i podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera. "Inflace by tak měla začít opět zrychlovat a přibližovat se tříprocentní hranici," odhadl.

"Ceny se začínají pomalu zvyšovat. Už letos můžeme očekávat jejich strmější růst. Dá se předpokládat, že inflace se už v létě bude pohybovat okolo tří procent. Pokud lidé dostanou prostor utrácet, tak toho využijí také obchodníci, kteří skokově navýší ceny, aby dohnali své ztráty a to se projeví ve zrychlené inflaci," uvedla ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková.

Témata:  inflace Peníze

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 12:03

16. dubna 2024 11:39

Předpověď počasí na noc a středu 17. dubna

Mezi tlakovou níží nad východní Evropou a tlakovou výší nad východním Atlantikem k nám bude nadále proudit studený a vlhčí vzduch od severozápadu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy