Řecké ostrovy nebudou kvůli turistům již přijímat uprchlíky. Je to voda na mlýn pašerákům

Vlnu nepokojů na řeckých ostrovech vyvolalo rozhodnutí Rady státu. Podle něj musí ostrovy nově příchozí uprchlíci opustit a přemístit se do pevninského Řecka. Na uprchlíky, kteří přišli dříve a kterých se v uprchlických táborech tísní několik destítek tisíc se to však nevztahuje, upozorňuje Al-jazeera.

Uprchlíci, ilustrační fotografie
reklama

„Je to nespravedlivé“ tvrdí zakladatel organizace Advocast Abroad, které hájí uprchlíky, Ariel Ricker, „Nebylo to uděláno pro uprchlíky, ale pro místní, aby se ostrovy vyčistily. Uprchlíci jsou vzteky bez sebe.“

O co jde? Podle dohody z roku 2016 mezi EU a Tureckem, měli být uprchlíci soustředěni na řeckých ostrovech a měli zde vyčkat na svůj další osud. Tedy buď na azyl, nebo na deportaci. Byl to jeden z odstrašujících prostředků, který měl zabránit přívalu uprchlíků do Evropy. Zatímco na začátku roku 2016 se do Řecka valilo 3000 lidí denně, v březnu to bylo jen 300 a dnes už jsou to pouze desítky. Smlouva byla napadána mnoha neziskovými organizacemi.

Zrušení této části dohody není ani tak úspěchem neziskovek jako spíše místních a tlaku lobby turistického průmyslu. Na ostrovech Lesbos, Leros, Kos, Rhodos,  Chios a Samos je stále 15000 uprchlíků a místní si stěžují, že díky nim na ostrovech vzrostla kriminalita a uprchlíci žebrají a obtěžují turisty. Bojí se o své živobytí. Místní jsou spokojeni jen částečně. Uprchlíků na ostrovech nebude přibývat, ale ti současní stále zůstávají.

„Je to nespravedlnost pro všechny,“ tvrdí na svém twitteru starosta Lesbu Spyros Galinos, „Snad je to začátek konce našeho utrpení,“ doufá. Znepokojení nad rozhodnutím vyslovila šéfka řeckého úřadu pro uprchlíky „Je to voda na mlýn pašerákům. Jsem si jista, že počet uprchlíků opět vzroste.“

Mezitím se zbylí uprchlíci chystají na ostrovech k protestům. Úřady nevylučují i násilné střety, varuje Al-jazeera.    

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky