Migranti podvádí úřady. Jeden status uprchlíka v EU jim nestačí

Více než 8 000 migrantů, kterým byl udělen status uprchlíka v členských státech Evropské unie, podalo v loňském roce druhou „nepřípustnou" žádost o azyl v Německa. Informuje o tom německý list Die Welt.

Ilustrační fotografie
reklama

Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) v Německu potvrdil, že v roce 2017 se celkem 8,210 uznaných uprchlíků pokusilo o oklamat úřady a podat druhou žádost o azyl – tentokrát v Německu. Toto číslo se v porovnání s rokem 2016 ztrojnásobilo, tehdy bylo takových žádostí zaznamenáno 2 997.

Přestože jsou tyto žádosti považovány za „nepřípustné", protože přistěhovalcům byl udělen azyl v jiném členském státě EU, do původní země EU, která uprchlíky přijala, se vrací jen zlomek z nich - konkrétně 1 428.

Uprchlíci totiž mohou podat žalobu, aby zabránili deportaci. Předsedy správního soudu v Berlíně Christian Gau novinářům řekl, že existuje „velký počet rozhodnutí správních soudů, které brání deportacím příjemců do Itálie a dalších zemí EU - zvláště v případech, kdy je uprchlík nemocný nebo jediný rodič ".

O situaci hovoří jako o „azylovém nakupování". Tomu by podle něj měla zabránit společný evropský azylový systém. „Ale realita vypadá jinak,“ posteskl si soudce.

Problém „azylového nakupování" začal téměř okamžitě po vypuknutí migrační krize, kdy německá kancléřka Angela Merkelová otevřela brány Evropy více než milionu občanů třetího světa, přičemž většina migrantů zamířila do bohatších severních států.

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky