Topolánek varuje: Žaloba kvůli kvótám je jen začátek, bude mnohem hůř

Evropská komise posílá Česko, Polsko a Maďarsko k unijnímu soudu kvůli jejich odmítání programu přerozdělování žadatelů o azyl podle kvót. Někdejší premiér a prezidentský kandidát Mirek Topolánek se netají tím, že s krokem Bruselu nesouhlasí. Poukazuje ale, že to není zdaleka to nejhorší.

Ilustrační fotografie
reklama

„Chtěl bych říct, že to, že země Visegrádské čtyřky jsou dávány k soudu kvůli neplnění kvót, je trochu absurdní v situaci, kdy celý mechanismus selhal a ukázalo se, že ti lidé k nám nechtějí. Myslím, že se musíme bránit, nesmíme nad tím brečet. A musí to česká politická reprezentace jednoznačně odmítnout,“ má jasno Topolánek.

Podle něj bude Česko penalizováno za chyby ostatních. „Je penalizováno, nebo jde k soudu Řecko a Itálie, které uvolnily schengenskou hranici? Nejsou nijak penalizováni. Dostali podporu a my jsme byli ochotni ty hranice bránit s nimi. Je penalizováno Německo za poručení Dublinu III, azylové a migrační politiky Evropské unie, za to, že na 180 dnů uvolnilo hranice a způsobilo ten problém? Nejsou penalizováni. Beru to jako absurdní, ale čeká nás horší bitva,“ upozorňuje.

Poukazuje na to, že se na zemi řítí daleko větší hrozba. „Nová azylová politika, která se jmenuje Dublin IV. Pokud nás v EU zase přehlasují a tato politika projde, nebude se nás už nikdo na nic ptát. Migranty nám budou posílat automaticky. Tohle nesmíme dopustit. Pokud budu zvolen prezidentem, pomůžu vládě tuhle hrozbu odvrátit. Je třeba rychle začít vyjednávat a hledat v EU spojence, kteří nám pomohou Dublin IV zastavit. Když něco neuděláme rychle, bude pak na řešení pozdě,“ tvrdí.

Diskutující mu pod příspěvkem připomínali, že to byl právě on, kdo ratifikoval Lisabonskou smlouvu. „Kdybych Lisabonskou smlouvu nepodepsal, prakticky ihned by padla vláda, protože Zelení i KDU-ČSL by okamžitě odešli z vlády. A nový kabinet by, vzhledem k velké prolisabonské většině ve Sněmovně, smlouvu okamžitě schválil. A za druhé - naši původní spojenci - tedy Velká Británie a Polsko, se nakonec na Lisabonské smlouvě stejně dohodly a Česko zůstalo v odporu zcela osamoceno,“ vysvětloval Topolánek.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky