Ekonomka varuje: Sobotka svým podpisem pozval do Česka imigranty

Evropská unie jedná o revizi dublinského systému. Jak ale poukazuje ekonomka Markéta Šichtařová, ti které tato zpráva potěšila, se radovali marně. Vlajkovou lodí dublinského systému se totiž staly povinné kvóty na přijímání imigrantů,“ vysvětluje.

Ilustrační fotografie
reklama

Podle Šichtařové to téměř vypadalo, že je s kvótami amen. „To by to ovšem nebyla naše EU. Pochopitelně, že co EU může pokazit, pokazí. Jen stručně připomeňme: Všechno to začalo v průběhu roku 2015, kdy podle dublinské dohody muselo azylové řízení proběhnout v první zemi, do které imigrant přicestoval, respektive kde byl zachycen. Tudíž pod nápor žadatelů o azyl se okamžitě dostala Itálie s Řeckem. Aby tyto nejvíce přetížené země nápor zvládly, byly zavedeny kvóty,“ píše ekonomka na svém blogu na serveru idnes.cz.

V tuto chvíli se tedy začíná jednat o novém systému. „Nový systém se od starého má lišit především v jednom zákeřném slovíčku: kvóty na přerozdělování imigrantů mají být permanentní. Což v důsledku znamená, že žádost o azyl už nebude vyřizovat první země, kde bude imigrant zachycen, ale zadržený výtečník bude rovnou šupnut do země, kam podle kvót 'má patřit'. A 'pochopitelně' – jak už to známe – za nedodržení kvót mají padat tresty. A řekněme si narovinu: Kvóty necílí na země jako Německo – samozřejmě že kvóty mají jediný smysl, totiž dostat imigranty i do těch zemí, které se jim dosud vzpěčují,“ upozorňuje Šichtařová.

Cílem tedy je ulevit státům jako Itálie či Řecko, které kašlou na ochranu hranic, loví nelegální imigranty z moře a akceptují čluny z Afriky. Jenže to podle Šichtařové zároveň znamená přitížení zemím jako Česko nebo Slovensko, které chtějí, ale nemohou, chránit hranice a nechtějí imigranty. EU pak podle ní vsází na pokutování zemí, které si chtějí chránit svou územní celistvost i svůj sociální systém, za toto úsilí. Tento systém podle ní bude mít nulový dopad na země jako Německo či Skandinávie, které ale dle jejího názoru imigrační krizi spískaly svým prapůvodním vstřícným postojem a svou přehnanou sociální štědrostí a které imigranty dál ochotně akceptují.

„Dost možná by se dalo spekulovat, že to všechno je vlastně celkem fuk, protože kvóty nemohou fungovat: Když chce imigrant dejme tomu to Německa, ale je přerozdělen do Česka, stačí 'pomoct' mu tím, že si ho decentně necháme bez dozoru, a on nám, mrška, sám do Německa přeběhne. Přesně jak to ukázal případ takzvaného 'přemalovaného kravína' – vzpomínáte ještě na ony pečlivě předvybrané syrské křesťany, kteří se u nás moc dlouho neohřáli a prchli na západ? Dokonce bychom mohli spekulovat, že nastane ještě druhý vedlejší efekt. Neboli - kdo bude moct prchnout do Německa, prchne tam (a s kvótami si obrazně řečeno utře pozadí),“ vysvětluje. Jedním dechem ale dodává, že to má dvě zásadní vady na kráse.

„Tou první vadou na kráse je princip. Prostě to, že cizí země mají rozhodovat o tom, kdo bude žít na našem území. Když řeknu, že je to jak po Mnichovské dohodě, budu označena za populistu. Jenomže v čem přesně vidíte ten populismus? Nebo to snad není tak, že evropské mocnosti odhlasují, že na českém území krom Čechů mají povinně žít i Syřané, Turci a Somálci a my je máme živit?“ zajímá ji.

Za druhou vadu považuje fakt, že Bohuslav Sobotka jako jeden z posledních aktů ve funkci premiéra podepsal za Česko tzv. Evropský pilíř sociálních práv. „Jde o dokument, na jehož základě se mají postupně sjednocovat sociální, zdravotní a školské systémy v celé EU. Vše by mělo směřovat k věcem jako společná výše sociálních dávek, společná inkluze. Bez ohledu na to, že naše země na to peníze prostě nemá. A hlavně – tyhle sociální 'výdobytky' už nemají být vypláceny jen občanům jednotlivých zemí, ale všem – tedy i imigrantům,“ zlobí se.

V praxi to pak podle jejích slov bude vypadat tak, že imigrant nalákaný německou štědrou politikou do Evropy, chycený v Itálii na základě její lajdácké ochrany hranic a přerozdělený na základě kvót do ČR má podpisem B. Sobotky dostat stejnou sociální dávku, jakou by dostal v Německu, takže najednou získá dost dobrý motiv u nás zůstat. „Dá se to říct i jinak: Bohuslav Sobotka na odchodu, už prakticky měsíc po volbách, kdy už jen formálně čekal na novou ustavující schůzi Poslanecké sněmovny, svým podpisem Evropského pilíře sociálních práv k nám v podstatě pozval imigranty analogicky, jako je před časem „pozvala“ Angela Merkelová do Německa. A o to, aby toto pozvání bylo důsledně využito, se nyní má postarat Dublinský systém II,“ dodává ekonomka.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky