Po celém světě dochází k porušování práv migrantů. Úřad pro uprchlíky tvrdě kritizuje EU

Po celém světě dochází k porušování práv uprchlíků, tvrdí úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Kromě nedodržování mezinárodní dohody, odmítání uprchlíků nebo upření možnosti sloučit rodiny se ještě přidává i zabíjení běženců bezpečnostními složkami. Na shromáždění v Ženevě to oznámil asistent Vysokého komisaře Volker Türk.

Evropská unie, ilustrační fotografie
reklama

Kritika byla zaměřena zejména na politiky ve vedení, kteří prý často zapomínají na to, že azylová tradice je humanitární pomocí a měla by být oproštěná od politiky. Do praktiky se čím dál, tím častěji taky dostává nucená deportace těch, kteří pomoc potřebují. UNHCR se nelíbí ani to, když azylanti nemají možnost si do země přivést rodinné příslušníky, nebo naopak když jsou drženi v uprchlických centrech často na vzdálených ostrovech, jen aby byli izolování od místních.

"Takovéhle chování je neakceptovatelné, protože to vede k dehumanizaci jednotlivce a brutalizaci národa jako takového," řekl Türk. Kromě špatných životních podmínek to podporuje i šíření sexuálních násilností a diskriminaci zejména žen a dětí, ale i k dalším nelegálním praktikám, jako jsou nucená manželství nezletilých. Zvláště alarmující je právě situace dětí, kteří často dorazí bez doprovodu. Podle statistiky jsou více jak 2,4 milionů uprchlíků ze Sýrie právě děti, další milion pak utíká z Jižního Súdánu.

Obzvlášť nebezpečné je podle Türka jednání v předvolebních kampaních, kdy politici často přebírají pravicové tendence, jen aby si zajistili zvolení do úřadu. To pak ovlivňuje životy nejen uprchlíkům, ale zasáhne do života i běžným občanům, kteří se mohou cítit být "podvedeni" planými sliby.

"Mluvení o problematických a emočních tématech snadněji přinesou hlasy voličů, ale také to vede k dezinformacím," tvrdí Türk. Tomu se také nelíbí, když jsou s uprchlíky často spojována slova jako "bez dokumentů", protože hlavní je, že dotyčný potřebuje pomoc, a ne že během cesty přišel o doklady.

Během svého projevu Volker Türk také narážel na to, že si mnoho lidí stěžuje na špatně postavený systém finanční pomoci azylantům. "Ty pravidla tady fungují bez problémů desítky let, ale teprve teď v nich lidé hledají chyby," upozornil asistent Vysokého komisaře. Podle něj je taky možné, aby se dosáhlo harmonie v soužití mezi nově příchozími a místním obyvatelstvem. Poukázal přitom zejména na Libanon, Irák nebo Čad, kde údajně zlepšování podmínek v částech města s uprchlíky snižuje napětí mezi migranty a hostiteli a profitují z toho obě strany.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky