Uprchlíci lžou o svém věku? Ve Švédsku u žadatelů o azyl provádí testy. Výsledky jsou jasné

Nejnovější výsledky testů žadatelů o azyl ve Švédsku, které mají lékařsky posoudit jejich věk, ukazují, že více než 80 procent testovaných osob lhalo a zřejmě je jim více než 18 let. Jak ale poukazuje server The Local, ne všichni mají v tyto testy důvěru.

Přijímání uprchlíků do Evropy
reklama

Švédská národní agentura pro forenzní medicínu (Rättsmedicinalverket) už několik měsíců provádí testy žadatelů o azyl, u kterých panuje pochybnost o jejich věku. Výsledky mají pomoci při azylovém procesu. Ke kroku země přistoupila poté, co byla Švédská migrační agentura (Migrationsverket) kritizována za nedostatečné posouzení správného věku některých uprchlíků, kteří o sobě tvrdili, že jsou mladiství.

K dnešnímu dni Migrationsverket poslala na testy 6 880 osob, Agentura pro forenzní medicínu z tohoto počtu otestovala v období od poloviny března do 31. července 2017 celkem 2481 jedinců.

Výsledky jsou jasné – asi v 80 procento případů (2002) podle odborníku věk migrantů neodpovídá. Právě tolik otestovaných běženců má podle lékařů více než 18 let. Ve 25 případech pak lékaři konstatovali, že mají „18 let nebo možná více“. Ve 432 případech dospěli k názoru, že osoba je „možná mladší 18 let“.

Podle Johana Göranssona z Agentury pro forenzní medicínu jsou výsledky v souladu s výsledky z předchozích měsíců. „Nevidíme žádný velký rozdíl ve statistice z minulých měsíců, čísla jsou poměrně konzistentní," řekl pro The Local.

Vysoký podíl případů, ve kterých jsou migranti považováni za osoby starší 18 let, nemusí nutně znamenat, že žadatel o azyl lhal o svém věku. V květnu agentura zveřejnila výsledky 581 testů, uvedla, že existuje 442 případů, které „naznačují, že vyšetřená osoba je starší 18 let". Když noviny Svenska Dagbladet prověřily 581 zveřejněných výsledků, zjistily, že v 243 případech dotyčná osoba otevřeně prohlásila, že v tomto roce dosáhne věku 18 let.

Metoda lékařského posouzení věku, která je založena na rentgenech zubů moudrosti a magnetické rezonanci kolenních kloubů, byla v některých případech kritizována. Mezi skeptiky patří třeba endokrinolog Karolinska institutu Claude Marcus, který se ve své práci zabývá posouzením biologické zralosti lidí, aby zjistil, zda prošli pubertou dříve nebo později než obvykle.

„Mám důvod k tomu, abych o tom přemýšlel. A nemyslím si, že by měl být použit tento typ měření. Současné posouzení biologického věku je velmi nejisté, nemůžeme věk určit s jistotou - a neměli bychom předstírat, že můžeme,“ řekl pro noviny Metro .

Agentura pro soudní medicínu však přesnost testů obhajuje. „Obecně lze říci, že riziko nesprávného posouzení dítěte jako dospělého je malé. Největší riziko je v případě, že osoba je jen o málo mladší než 18 let, v tomto případě je riziko asi 10 procent,“ tvrdí úřad.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky