Berlín chce otevřít speciální školu pro nevzdělané migranty. Aktivisté mluví o „absolutní segregaci“
Berlínská Rada pro uprchlíky kritizuje plánované otevření speciální školy pro žadatele o azyl, kteří jsou jen velmi málo vzdělaní, nebo kteří do školy nechodili vůbec. Podle rady je jejich oddělování od ostatních studentů podobné „apartheidu“.






Berlínská vláda plánuje vytvořit novou školu pro žadatele o azyl, která se má nacházet v nevyužívané budově školy v oblasti Schöneberg. V zařízení by se mělo vzdělávat 220 studentů ve věku 15 a 16 let, kteří údajně mají jen velmi malé vzdělání a téměř neumí německy. V každé třídě by mělo být asi 20 studentů, uvádí deník Tagesspiegel.
Důvodem vzniku školy je to, aby děti migrantů, z nichž mnozí žijí ve velkém azylovém středisku na bývalém letišti Tempelhof, absolvovaly speciální lekce a aby zaostávaly za ostatními žáky v běžné škole. Projekt byl představen v e-mailu, ve kterém se také psalo, že migranti budou vzdělávání pohromadě, protože prostě není možné je z „výchovných důvodů“ poslat mezi mladšími děti.
Aktivisté z levicové organizace „Schöneberg pomáhá“ tvrdí, že vytvoření této nové školy odporuje integračním snahám. Mluvčí organizace a bývalý státní tajemník pro školství Strany zelených Hans-Jürgen Kuhn řekl, že myšlenka je potenciálně „výbušná“.
Norbert Gundacker z místní školské rady souhlasí s kritikou a říká, že migranti by neměli „žádnou šanci potkat někoho z naší společnosti“. Celý projekt označil za „absolutní segregaci“.
Pravicoví politici ale do značné míry myšlenku podporují. Hildegard Benteleová z německé Křesťansko-demokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové, říká, že mladí žadatelé o azyl by nejprve měli získat potřebné jazykové znalosti a vzdělání, než se budou moci plně zapojit do běžných tříd.
Mluvčí liberální Svobodné demokratická strana (FDP) Paul Fresdorf rovněž s myšlenkou souhlasí, ale domnívá se, že třída s 20 studenty by měla mít hned dva učitele.
Vzdělávání žadatelů o azyl je problém, se kterým se potýká mnoho evropských zemí, které přijaly velký počet lidí ze zemí, jako je Afghánistán, kde celá řada lidí především z venkovských oblastí do školy vůbec nechodila.
Doporučujeme
- Jaromír Jágr pojmenoval hlavní životní prioritu: Dominiku nepotěšil! (stars24.cz)
- Artur Štaidl: Co dělá syn Ivety Bartošové, když je táta Ladislav v nemocnici? (stars24.cz)
- Jiřina Bohdalová musela do nemocnice! Co se stalo? (stars24.cz)
- Jiří Krampol šokuje: V 82 letech další nový vztah?! (stars24.cz)
- Věra Martinová: Koronavirus ji připravil o maminku, tatínka a další tři blízké! (stars24.cz)