Schulz hrozí: EU sníží dotace pro země, které nepřijmou uprchlíky

Šéf německé opozice a vůdce sociální demokracie Martin Schulz uvedl, že v případě, že bude zvolen kancléřem, bude usilovat o to, aby Evropská unie snížila dotace pro země, které nepřijímají uprchlíky. „Německo nebude akceptovat, že je zpochybňována zásada solidarity,“ vzkazuje především zemím visegrádské čtyřky někdejší předseda Evropského parlamentu.

Uprchlíci, ilustrační fotografie
reklama

„Se mnou jako kancléřem... nebudeme akceptovat zpochybňování principu solidarity,“ varoval Schulz v úterý podle serveru Politico. Předseda sociálních demokratů (SPD) Schulz, který je kandidátem na kancléře v zářijových parlamentních volbách, řekl, že příliv uprchlíků na kontinentu v posledních letech „není německý problém, ale výzva pro Evropu“.

Jeho komentář přichází ve chvíli, kdy Evropská komise odhlasovala zahájení řízení pro porušení práv proti České republice, Polsku a Maďarsku, tedy zemím, které nechtějí přijímat uprchlíky v rámci povinného systému kvót z roku 2015. Jeho cílem je přemístit 160.000 uprchlíků z Itálie a Řecka.

Představitelé východních členů EU, zejména maďarský premiér Viktor Orbán, opakovaně brojili proti přesídlovacímu plánu EU. V pondělí Orbán maďarskému parlamentu řekl, že jeho země „se nenechá vydírat Bruselem a dál bude odmítat povinné přemísťovací kvóty.“

Právě na jeho slova Schulz ostře zareagoval. „Pan Orbán říká, že je to německý problém,“ zlobí se Schulz. „Dovolte mi, abych to řekl naprosto jasně: Pokud jde o zemědělskou politiku, slyšíme jen ‚Ano, prosím.‘ Pokud jde o dotace, slyšíme ‚Ano, prosím.‘ A pokud jde o solidaritu v případě uprchlické politiky, je to ‚Ne, děkuji‘. To je nepřijatelné,“ vzkazuje do Maďarska německý politik.

Polsko a Maďarsko patří k největším čistým příjemcům finančních prostředků EU, zatímco Německo je naopak čistým přispěvatelem, připomíná server Politico.

Sociální demokraté v průzkumech veřejného mínění po zvolení Schulze jako kandidáta na kancléře na začátku tohoto roku posílila. Od té doby ale podpora SPD opět klesla zpět na 24 procent – a na CDU stávající kancléřky Angely Merkelové ztrácí 14 procentních bodů.

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky