Nepřijmete migranty? Nedostanete dotace. EU začne zavádět přísné sankce

Evropský parlament bude diskutovat o návrhu na odstranění finančních pokut prosazovaných Evropskou komisí vůči členským státům EU, které nepřijímají uprchlíky na základě povinných kvót. Místo toho chtějí europoslanci prozkoumat náhradní řešení, například v podobě blokování fondů pro členské země.

Ilustrační fotografie
reklama

Zpravodajka europarlamentu Cecilia Wikströmová má ve čtvrtek před členy Výboru EP pro občanské svobody představit zprávu k revizi dublinského azylového systému. V rámci návrhů na přepracování žádá Evropská komise zavedení automatizovaného a trvalého mechanismu na přerozdělení budoucích žadatelů o azyl prostřednictvím povinných kvót mezi státy EU.

Návrh přitom předpokládá uložení finančních pokut státům, které tento mechanismus nepodpoří, a to ve výši 250 tisíc eur za každého odmítnutého migranta. Wikströmová tento návrh ale odmítá a namísto sankcí požaduje další opatření, například zablokování eurofondů zemím, které nechtějí přijímat migranty. 

Wikströmová se kromě také chystá Evropskému parlamentu předložit požadavek na zrušení bezpečnostních kontrol, které členské státy provádějí u uprchlíků přebíraných z jiných zemí EU. Země se sice chtějí ujistit, jestli migranti nepředstavují bezpečnostní riziko, tento postup ale zpomaluje proces přijímání.

Česko migranty nechce, a není samo

Komise vytvořila algoritmus, podle kterého vypočítá počet migrantů na přesídlení. Bere v úvahu počet obyvatel země, HDP a počet již přijatých migrantů. Pokud počet migrantů dosáhne v daném státě 150 procent referenčního podílu, automaticky se aktivuje mechanismus přerozdělování migrantů. Wikströmová také chce snížit tento podíl na 100 procent.

Její návrhy ale zřejmě neprojdou mezi poslanci ze zemí střední a východní Evropy. Odpor se očekává zejména ze strany zemí Visegrádské čtyřky (V4), které se dlouhodobě vymezují vůči povinným kvótám pro uprchlíky.

Česká republika, Maďarsko, Polsko a Slovensko, ale i Bulharsko, Chorvatsko a Rakousko dostali minulý týden upozornění od Evropské komise, že jim hrozí správní řízení za jejich odmítání migrantů. Podle plánu mělo dojít k přesídlení 160 tisíc uprchlíků z táborů v Itálii a Řecku do září 2017. Do konce února ale bylo přemístěno jen 13.546 uprchlíků. 

EU došla trpělivost

Česká republika by na základě kvót měla přijmout 400 migrantů, zatím jich ale přijala jen kolem 50. Deník The Guardian s odkazem na tiskovou konferenci eurokomisaře pro migraci a vnitřní záležitosti Dimitrise Avramopula už dříve upozornil na zavádění trestů pro státy, které kvóty nenaplní. A ty budou podle všeho velmi přísné.

Unijní státy musí podle jeho slov do září začít přijímat migranty z Řecka a Itálie. Pokud tak neučiní, komise " využije svých pravomocí, které má na základě úmluv." Jednoduše řečeno začne zavádět přísné sankce.

Některé státy už dříve zvažovaly, že by kvóty nenaplnily a raději Unii zaplatily pokuty za každého nepřijatého migranta. Aktuálně nastavený model ale ukazuje, že by na tom země mohly finančně vykrvácet.

Výše trestů, které chce Evropská komise zavádět, podle deníku zatím není známá. Tisk ale upozornil, že by mělo jít o velmi tučné sankce. Doslova uvedl, že se bude jednat o "obří pokuty založené na denní bázi". 

Témata: EU | migranti | uprchlíci | EUR | MoneyMAG.cz

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky