Kanada stanovila pro přijímání uprchlíků tvrdá pravidla. Samotní muži nemají šanci

V médiích se často hovoří o Kanadě jako o vzoru imigrační politiky. Země totiž přijala 45 tisíc syrských uprchlíků a podle mnohých tak není xenofobní ani rasistická. Ve skutečnosti má ale přijímání migrantů velmi tvrdá pravidla.

Kanada, ilustrační fotografie
reklama

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) se do Kanady vydal jako člen výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) Evropského parlamentu. Cílem mise bylo seznámit se s imigračním přístupem v této zemi a vidět skutečnou realitu přijímání a integrace uprchlíků a migrantů do kanadské společnosti.

EuroZprávy.cz následně upozornil, že Kanada přijímá syrské uprchlíky z Libanonu, Jordánska nebo Turecka. Přijala sice už přes 45 tisíc lidí, pečlivě si je ale vybírá a tajné služby všechny prověřují, zejména v otázce bezpečnosti, kriminální minulosti a zdraví. Navíc, lidé, kteří jsou přivezeni do Kanady jako uprchlíci, musí po určité době náklady na cestu státu uhradit.

Kanada nepřijímá migranti, kteří nemohou prokázat svou minulost, ani samostatné muže ve věku 18 – 35 let, ale výhradně rodiny, které jsou schopnější se integrovat do společnosti. Smyslem přesunu je totiž začít žít a pracovat, nikoliv být na sociálních dávkách. Každý, kdo chce žít v Kanadě, musí také umět jazyk.

Podle europoslance za posledních 15 let Kanada přijala na 3,7 milionu lidí, pouze malá část příchozích se ale vrátila domů. Většina zde zůstala a tvoří součást zdejší společnosti. "Na integraci Kanada ročně vydává stovky milionů dolarů – především na výuku jazyků. Další miliony dolarů jdou ze soukromých zdrojů a různých nadací velkých firem. Většina příchozích jsou ekonomičtí migranti, na kterých stojí i současná důchodová politika a velká část HDP Kanady," uvedl.

Kanada překvapivě přijímá ekonomické migranty, například vědce, investory, podnikatele nebo bohaté lidi s rodinami. Vedle nich jsou pak přijímáni lidé na manuální práci, kterou v Kanadě nechce nikdo dělat. Takoví lidé mají právo na získání trvalého pobytu a tvoří velkou část z ročně přijímaných 250.000 lidí. 

"V roce 2015 přijala Kanada 271.820 lidí. Z toho bylo 170.375 ekonomických migrantů, 61.731 bylo rodinných příslušníků migrantů a uprchlíků žijících v Kanadě. Samotných uprchlíků bylo 32.114. Přesně 7.600 lidí tvořilo skupinu nezařaditelných migrantů," upozornil EuroZprávy.cz Zdechovský.

Podle něj by se právě to mělo politikům v Evropě důsledně opakovat. "Každá migrační politika má mít jasně daná pravidla a vycházet z potřeb zemí. Kanaďané především po druhé světové válce, měli na toto téma velkou řadu společenských a politických diskusí. A to v době, kdy řada lidí se chytá tématu povinných kvót, tu prostě chybí," dodal.

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky