Sedmnáctiletý africký migrant se nevzdává snu. Udělám cokoliv, abych se dostal do Evropy

Za posledních několik dní překonalo vysoký hraniční plot mezi Marokem a španělskou severoafrickou enklávou Ceuta asi 860 migrantů. Sedmnáctiletý Adam z Guineje je jedním z těch, kterým se zeď přelézt nepodařilo, navíc utrpěl otřes mozku. Jak píše agentura AFP, stále se ještě nevzdal svého snu o tom, že se dostane do Evropské unie.

Diskuse: 0

Ilustrační fotografie
reklama

„Bylo to v noci a byl jsem vystrašený. Když jsem lezl přes plot, dostal jsem ránu do hlavy a ztratil vědomí,“ vysvětluje mladík, který ve chvíli rozhovoru ležel na nemocničním lůžku v severní části města Tetouan. Na hlavě měl ještě obvaz nasáklý krví.

„Jeho roztrhané oblečení dodnes nese stopy této traumatické noci, kdy stovky migrantů zaútočili na hranici ve snaze dostat se do Evropy po několika měsících, ne-li letech, cestování napříč Afrikou,“ píše agentura AFP.

Adam vysvětluje, že odešel ze školy a přišel do Maroka loni v červenci, po cestě prošel Mali a Alžírsko. Strávil několik měsíců v chátrajícím předměstí hlavního města Rabatu, pak se vydal do lesa nedaleko Ceuty, kde žil v těch nejzákladnějších podmínkách. „Bylo to opravdu těžké. V noci bylo velmi chladno a někdy jsme neměli jídlo třeba dva dny," řekl.
 
Aktivista z místní skupiny pomáhající migrantům přijel, aby mu dal nějaké oblečení a zkontroloval jeho stav. „Chodíme do nemocnic v regionu každý den a navštěvujeme migranty, kteří byli zraněni při snaze překročit hranici," vysvětluje Rajae Marsou, lékařka a zástupkyně ředitele Manos Solidarias, nevládní organizace se sídlem v Tetouanu.

„Provádíme lékařský dohled a snažíme se je provázet v tomto složitém období," uvedla. Adam jí poděkoval a požádal ji o telefon, aby mohl zavolat svým příbuzným. Řekl, že ví, že v budoucnosti svůj pokus zopakuje. „Jsem připraven udělat cokoliv, abych se dostal do Evropy a zajistit svou rodinu," řekl.

AFP poukazuje, že ve třech městech na severu Maroka byly v poslední době hospitalizováni desítky lidí jako Adam. Všichni se snažili utéct za lepším životem. Jiní v pátek odpoledne nastoupili do autobusů v příhraničním městě Fnideq. Odtamtud, oni zamířili na jih, uvedlo několik svědků. Někteří z těchto migrantů unikli bezpečnostním silám a skryli se v nedalekém lese Belyounech.

Na útěku po dalším pokusu vynutit si cestu přes hranice zamířili k malému obchodu s potravinami v obci El Bioute, několik kilometrů od lesa. Migranti - většinou ve věku kolem 20 let - se pohybují diskrétně v malých skupinách, často s lidmi z jejich vlastních zemích. Skupina osmi Kamerunců si přišla do obchodu koupit pár věcí.

„V Maroku máme těžký život, jen proto se snažíme dostat do Evropy, chceme najít cestu do Evropy a lepší život. Život v Maroku nejde dobře," přiznává Youssouf (27), který si koupil sušenky, koláče a energetické nápoje.

„Život není snadný. Nemáme dům a nemůžeme pracovat. Naštěstí naši bratři, kteří šli do Evropy, nám poslali peníze," řekl Ismael. Oba mladíci pochází z Kamerunu, na svou dlouhou a vyčerpávající cestu se vydali před třemi lety, teď po cestě přes několik marockých měst chtějí najít štěstí v Ceutě.

„Snažili jsme se překonat bariéru čtyřikrát nebo pětkrát," řekl Ismael. V tu chvíli se objeví oblak dýmu z blízkého lesa - policie právě spálila tábor migrantů, píše AFP.

„Nosím ve svém těle rány z mých pokusů o překonání plotu a od úderů ze strany bezpečnostních sil," ukazuje Aminou, 22letý muž, který na sobě má černou bundu a dres fotbalové reprezentace Kamerunu. „Ale budu i nadále bojovat za to, co chci, a pomáhat své rodině," řekl.

V tu chvíli se náhle objevili dva důstojníci místních bezpečnostních sil, a vydali se směrem k migrantům. „Musím jít," řekl Aminou, a utekl.

Diskuze: Sedmnáctiletý africký migrant se nevzdává snu. Udělám cokoliv, abych se dostal do Evropy

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související:

reklama

Fokus

Aktuálně

Doporučujeme

Zobrazit: mobil | klasicky