Maďarsko se vzepřelo migračnímu tlaku. Stále více států se přidává

Maďarský boj proti migrantům mířícím do Evropy se zaujetím sleduje celá Evropa. Stále více států se ale přidává na stranu Maďarska a také se vzpírá migračnímu tlaku. Upozornil na to maďarský premiér Viktor Orbán.

Diskuse: 9

uprchlíci, ilustrační fotografie
reklama

Orbán na tiskové konferenci podle agentury MTI zdůraznil, že se Maďarsko vzepřelo migračnímu tlaku. "Postavili jsme dočasné zábrany na jižních hranicích, jejich modernizace probíhá. V Čongrádské a Báčsko-malokumánské župě jsme zdvojnásobili počet policistů a vojáků střežících hranice," dodal Orbán.
 
Podle premiéra se stále více zemí přiklání na stranu Maďarska v boji proti migračnímu tlaku. "Na posledním summitu Evropské unie podpořily vytvoření uprchlických táborů mimo území Unie i další členské země. Byl to náš návrh, o kterém v Bruselu nechtěli předtím ani slyšet," dodal předseda vlády.

Migrace bude pokračovat

Orbán se obává, že i přes tato opatření se migrační tlak v následujících letech nesníží. Je proto podle něj potřeba nadále chránit hranice členských států a zabránit co největšímu množství uprchlíků v přístupu na území Evropské unie.

Maďarsko už dříve uvedlo, že plánuje všechny migranty, kteří vstoupí do země, zadržet, dokud nebudou jejich žádosti o azyl v plném rozsahu zpracovány. Vláda však očekává, že Brusel tímto nápadem nadšený nebude. 

Mluvčí vlády Zoltán Kovács podle serveru The Telegraph uvedl, že bez bezpečnosti nemůže existovat svoboda. "Chystáme se zavést nová opatření. Žádní migranti, a to ani ti, kteří již podali svou žádost o azyl, se nebudou moci volně pohybovat. I kdyby měli nárok na politický azyl, status uprchlíka nebo cokoliv jiného,“ dodal.

Proti EU nejdeme

Maďarsko popírá, že by tyto plány byly v rozporu s pravidly EU, která předepisují, že žadatelé o azyl "nemohou být zadržováni jen proto, že žádají o mezinárodní ochranu". Kovács totiž tvrdí, že migranti nebudou zadržováni. Mohou svobodně opustit zařízení a vrátit se domů, nebo do země mimo EU, kdykoliv budou chtít.

Maďarská vláda dlouhodobě trvá na tom, že je nutné bránit volnému pohybu v Schengenském prostoru, protože jej zneužívají překupníci a migranti, kteří se přesunují mezi zeměmi. 

Diskuze: Maďarsko se vzepřelo migračnímu tlaku. Stále více států se přidává

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 9, poslední 22.02.2017 17:00 Vložte komentář

Zobrazeno posledních 9 komentářů. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Související:

reklama

Fokus

Aktuálně

Doporučujeme

Zobrazit: mobil | klasicky